Zalanie nieruchomości ściekami – kto odpowiada i kto szacuje szkody

Czy za zalanie nieruchomości ściekami pochodzącymi z kanalizacji komunalnej odpowiada gmina czy przedsiębiorstwo wod.-kan.? Czy właścicielowi zalanej nieruchomości należy się odszkodowanie? Kto oszacuje szkody?

Rozgraniczenie gruntów pokrytych wodami – procedura krok po kroku

Jak dokonać rozgraniczenia gruntów, które znajdują się pod wodą? Kiedy i na czyj wniosek można dokonać rozgraniczenia takich gruntów i kto wydaje odpowiednią decyzję?

Komu gmina może powierzyć zadania w zakresie utrzymania kanalizacji deszczowej

Zadania własne gminy mogą być realizowane nie przez samą gminę bezpośrednio, ale pośrednio – z wykorzystaniem jednostek samorządu terytorialnego. Gospodarka komunalna, w tym utrzymywanie kanalizacji deszczowej, może być bowiem prowadzona także z wykorzystaniem samorządowego zakładu budżetowego czy spółek prawa handlowego należących do gmin.

Ilość wylotów a wysokość opłaty za wydanie pozwolenia

Czy każdy wylot wody deszczowej traktowany jest jako osobne urządzenie wodne? Czy ilość wylotów ma wpływ na wysokość opłaty za wydanie pozwolenia wodnoprawnego?

Gospodarka wod.-kan. w gminach – kontrola WIOŚ

Zgodnie z art. 2 ust. 1a ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska kontrola WIOŚ może dotyczyć wykonywania zadań własnych przez gminy, wynikających z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) w zakresie m.in. gospodarki wodno-kanalizacyjnej, a także postępowania z odpadami i przestrzegania wymagań ochrony środowiska. Co dokładnie może zostać skontrolowane?

Cofnięcie pozwolenia wodnoprawnego – kiedy jest możliwe

Pozwolenie wodnoprawne umożliwia, podobnie jak zgłoszenie wodnoprawne, bardziej „zaawansowane” korzystanie z wody. Prawo wodne wskazuje precyzyjnie sytuacje, w których należy takie pozwolenie posiadać – przede wszystkim jest ono niezbędne do korzystania z usług wodnych. Prawo wskazuje również przesłanki, po wystąpieniu których pozwolenie to można cofnąć lub ograniczyć.

Beneficjentem pozwolenia wodnoprawnego nie musi być właściciel nieruchomości

Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne chce uruchomić ujęcie wody podziemnej. Ujęcie leży na terenach należących do Skarbu Państwa (powiatu). Czy może wystąpić o pozwolenie wodnoprawne, mimo że nie jest właścicielem gruntu?

NFOŚiGW wspiera realizację projektów LIFE

Dotacje i pożyczki na realizację projektów inwestycyjnych przyczyniających się aktywnie do poprawy jakości środowiska naturalnego udzielane są m.in. w ramach programu priorytetowego „Współfinansowanie programu LIFE − Wsparcie krajowe projektów LIFE w perspektywie finansowej 2021−2027”. Czym dokładnie jest program LIFE? Jak NFOŚiGW wspiera działania związane z tym programem?