Zarządzenie pokontrolne WIOŚ – co dalej

Kontrola przeprowadzona przez WIOŚ obligatoryjnie kończy się sporządzeniem protokołu, którego jeden egzemplarz doręcza się kierownikowi kontrolowanej jednostki organizacyjnej lub kontrolowanej osobie fizycznej. Jeżeli WIOŚ stwierdzi naruszenie przepisów ochrony środowiska, podejmuje dodatkowo działania pokontrolne w postaci wydania zarządzenia pokontrolnego.

Urobek z awarii sieci wodno-kanalizacyjnej – jak go wykorzystać

W wyniku prac mających na celu usunięcie awarii sieci wodociągowej powstaje urobek – ziemia zmieszana z gruzem, elementami płyt chodnikowych czy rurociągów. Czy taki urobek należy traktować jako odpad? Pod jakim kodem go zaklasyfikować? Jakie warunki należy spełnić, by można było wykorzystać go w dalszych pracach? Czy taki odpad można wykorzystać do utwardzania powierzchni terenu?

Sporny termin wydania decyzji zatwierdzających taryfy

Najbardziej kontrowersyjnym i spornym aspektem zatwierdzania taryf wodno-ściekowych jest termin, w którym regulator powinien wydać stosowną decyzję. Jak kwestię obliczania tego terminu regulują przepisy i co na to sądy administracyjne?

Przestępstwa przeciwko środowisku – będą wyższe kary

W ostatnich latach zauważalny jest wzrost liczby przestępstw przeciwko środowisku. Widoczna jest także te ndencja wzrostowa liczby pożarów miejsc gromadzenia odpadów. Praktyka stosowania dotychczasowych przepisów pokazuje, że obecne sankcje karne są niewystarczające i nie powstrzymują sprawców przed popełnianiem  przestępstw przeciwko środowisku. Dlatego rząd chce podwyższyć kary za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku. Sprawdź szczegóły!

Przekazywanie pomiarów ze starych pozwoleń

Przedsiębiorca korzystający z usługi wodnej musi za to uiszczać opłaty. Opłaty te niejednokrotnie zależą zaś od wyników pomiarów ilości pobranej wody czy ilości i jakości odprowadzanych ścieków. Czy obowiązek przekazywania takich wyników pomiarów dotyczy także przedsiębiorców, którzy uzyskali pozwolenie wodnoprawne pod rządami „starego” Prawa wodnego?

Program przeciwdziałania niedoborowi wody, czyli działania na rzecz retencji wody

Polska ze względu na położenie geograficzne i wynikające z niego niekorzystne warunki hydrologiczne ma niewielkie zasoby wodne. W związku z postępującymi zmianami klimatu w ostatnich latach problem niedoboru stale się nasila. Administracja rządowa i społeczność naukowa zgadzają się, że w Polsce konieczne jest zwiększenie retencji wodnej. Dlatego rząd chce przyjąć program przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2022–2027 z perspektywą do roku 2030. Opracowanie projektu leży w gestii Ministerstwa Infrastruktury. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów wyznaczono na III kwartał 2022 roku. Co się w nim znajdzie?

Pomiar zwierciadła wody podziemnej – jaką metodą

Czy i na jakiej podstawie pomiar poziomu zwierciadła wody podziemnej z piezometrów powinien być wykonywany metodą akredytowaną?

Opłata stała za odprowadzanie wód opadowych – czy zawsze za 365 dni w roku

Opłatę stałą za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych do wód ustala się przyjmując, że czas korzystania z usługi wynosi 365 dni w roku, mimo że opady atmosferyczne nie występują nieprzerwanie przez cały ten okres. Podmiot, któremu organ ustalił opłatę na takich zasadach, domagał się, by została ona wyliczona, biorąc pod uwagę faktyczną liczbę dni korzystania z usługi, czyli liczby dni z opadami atmosferycznymi. Czy słusznie?

Morskie farmy wiatrowe – nowe przepisy

Dnia 29 czerwca 2022 r. weszło w życie rozporządzenie ministra klimatu i środowiska w sprawie szczegółowych wymagań dla elementów zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy oraz dla elementów stacji elektroenergetycznych zlokalizowanych na morzu, czyli przepisy regulujące funkcjonowanie morskich farm wiatrowych. Czego dotyczą?