Użytkowanie gruntów pokrytych wodami – procedura

Wody publiczne i grunty pokryte wodami są niezbywalne, czyli nie podlegają obrotowi cywilnoprawnemu. Po spełnieniu określonych warunków mogą być jednak udostępniane do prowadzenia działalności. W jaki sposób uzyskać prawo do użytkowania gruntów pokrytych wodami?

Przekazanie studni innemu podmiotowi – jakich formalności dochować

Przedsiębiorstwo chce przekazać użytkowaną przez nie studnię innemu podmiotowi (nieruchomość obok). Jak dokonać tego krok po kroku? Czy trzeba występować o nowe pozwolenie wodnoprawne? Co ze starym pozwoleniem? Kto powinien dokonać tych formalności?

Pobór wody ze studni abisyńskiej – wymagania

Studnia abisyńska to najprostszy rodzaj płytkiej studni, która sięga zazwyczaj na głębokość kilku metrów i ujmuje wodę z pierwszego poziomu wodonośnego, który stanowią warstwy zaskórne i gruntowe. Studnia ta służy do pozyskiwania niewielkich ilości wody. Kiedy można z niej korzystać? Spełnienia jakich warunków formalnoprawnych wymaga?

Odprowadzanie wody pochodzącej z odwadniania wykopów budowlanych

Na czym polega odwadnianie wykopów budowlanych? W jaki sposób inwestor może odprowadzać wodę z wykopów na terenie budowy? Czy takie działania wymagają uzyskania pozwolenia lub dopełnienia innych czynności formalnych?

Dotacje na gospodarkę wodno-ściekową w zakładach przemysłowych – kto może uzyskać

W ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Gospodarka wodno-ściekowa w zakładach przemysłowych” udzielane są dotacje, których celem jest poprawa stanu wód powierzchniowych i podziemnych przez oczyszczanie ścieków zgodnie z wymogami Dyrektywy Rady z 21 maja 1991 r. dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych (91/271/EWG). Które przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o dotacje? Jakie działania mogą być dofinansowane?

Polska nie wdrożyła dyrektywy ściekowej

Komisja Europejska 9 lutego podjęła decyzję o wniesieniu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy przeciwko Polsce w związku z nieprzestrzeganiem dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych (dyrektywa 91/271/EWG). Jaki jest powód takiej decyzji?

Ile decyzji środowiskowych dla wielu urządzeń

Czy dla każdego wykonywanego urządzenia wodnego wymagana jest decyzja środowiskowa? Czy wykonanie wylotu wód opadowych do zbiornika chłonno-odparowalnego wymaga uzyskania decyzji środowiskowej? A jeśli tak, to czy to dotyczy i wylotu i zbiornika chłonno-odparowalnego? Na terenie jednego zakładu jest 5 takich zbiorników i 6 wylotów w różnych miejscach. Czy zatem jest wymagane uzyskanie 11 decyzji środowiskowych?

Czym jest przegląd ekologiczny

Przegląd ekologiczny pomaga głównie w wyjaśnieniu, czy konkretna instalacja negatywnie oddziałuje na środowisko. To opinia specjalistyczna, dzięki której można też ustalić, jakie należy podjąć działania żeby zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować negatywne oddziaływanie. Kiedy trzeba taki przegląd przeprowadzić?