Strefa ochronna ujęcia wody – co powinieneś o niej wiedzieć
Na poziomie lokalnym ochronie jakości wód służą instrumenty prawne polegające na ustanowieniu stref ochronnych ujęć wodnych oraz ustanowieniu obszarów ochronnych zbiorników wód śródlądowych. Sprawdź czym są strefy ochronne ujęć wodnych i co powinieneś wiedzieć o ich ustanawianiu.
Ścieki przemysłowe w rolnictwie – jak je wykorzystać
Jedną z wielu metod oczyszczania ścieków jest rolnicze ich wykorzystanie. W ten sposób mogą być wykorzystywane ścieki bytowe, ścieki komunalne oraz ścieki przemysłowe wyłącznie biologicznie rozkładalne. O tym jakie są sposoby wykorzystania ścieków i jakie warunki powinny zostać spełnione przeczytasz w tym artykule.
Opłata za deszczówkę gdy nie ma urządzeń do odprowadzania wód
Aby ustalić opłatę zmienną, trzeba wziąć pod uwagę, czy deszczówka jest odprowadzana z wykorzystaniem kanalizacji. Jeżeli nie ma urządzeń wodnych służących do odprowadzania wód opadowych i roztopowych, nie ma podstaw do naliczenia opłaty.
Odcieki ze składowiska odpadów – magazynowanie, wywóz, wykorzystanie
Czy szczelny zbiornik retencyjny, do którego za pomocą systemu drenaży na dnie i w skarpach odprowadzane są wody odciekowe ze składowiska jest urządzeniem wodnym i wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego? Czy na wywóz ścieków do czyszczalni, po przekroczeniu pewnego stanu w zbiorniku, jest wymagane pozwolenie? Czy odcieki ze składowiska mogą zostać wykorzystane do jego zraszania, aby zapobiec pyleniu?
Ocena wodnoprawna – których decyzji będzie dotyczyć
Ocena wodnoprawna jest nowym rodzajem decyzji administracyjnej wprowadzonej ustawą z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne. Ocena ma być wydawana, aby określić wpływ planowanej inwestycji lub działania na możliwość osiągnięcia celów środowiskowych. Jakie konkretnie inwestycje i działania będą wymagać oceny? Na stronie Rządowego centrum legislacji znalazł się już projekt rozporządzenia regulującego te kwestie, a jego podstawowe założenia przedstawiamy poniżej.
Dwa modele zarządzania siecią wod.-kan.
Gminy najczęściej stosują dwa modele zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi: dzierżawę albo wniesienie aportem do spółek komunalnych. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Sprawdź jakie!
Czym jest studnia i kiedy możesz ją zasypać
Czy studnia jest urządzeniem wodnym i czy na jej zasypanie należy uzyskać pozwolenie wodnoprawne? Co w sytuacji, gdy chcemy odkopać zasypaną wcześniej studnię?
Czy organ może nakazać budowę szamba
Ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach reguluje kwestie związane m.in. z odprowadzaniem na terenie gminy nieczystości, w tym również ścieków. Zgodnie z nią właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych. Czy odpowiedni organ może nakazać budowę tzw. szamba? Jakie warunki powinno ono spełniać?