Warunki przyłączenia do sieci

Czym są warunki przyłączenia do sieci? Jakie obowiązki w zakresie wydawania warunków przyłączenia  mają przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne?

Przyłączenie do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej

Przyłączenie nieruchomości do sieci wodociągowo--kanalizacyjnej to bardzo istotna kwestia. Pomimo, że budowa przyłącza nie wymaga pozwolenia na budowę, to sama procedura przyłączenia jest procesem skomplikowanym. Dlatego zanim do niej przystąpimy, warto zapoznać się z formalnościami, których w związku z przyłączeniem należy dopełnić.

Procedura przyłączenia

Zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków przedsiębiorstwo jest obowiązane przyłączyć do sieci nieruchomość osoby ubiegającej się o przyłączenie tej nieruchomości do sieci. Co powinien zawierać wniosek? Jaki jest termin wydania warunków przyłączenia do sieci?

Koszty wykonania przyłącza wodnego do granicy nieruchomości – kto je pokrywa

Podczas budowy przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej może powstać problem, kto pokrywa koszty przyłączenia do granicy działki – przedsiębiorstwo wodociągowe czy właściciel nieruchomości?

Kary za niewydanie warunków przyłączenia w terminie

Wzorem prawa energetycznego, które od kilkunastu lat pozwala regulatorowi nakładać kary za niewydanie warunków przyłączenia w przewidzianym terminie, w sektorze wodno-kanalizacyjnym od roku 2020 są nakładane kary za owo przekroczenie. Za jakie działania grożą kary i ile wynoszą?

Gdy powstaje nowy regulamin – na co zwrócić uwagę

W 2021 r. gminne regulaminy dotyczące dostarczania wody i odprowadzania ścieków musiały się zmienić ze względu na treść art. 19a ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków wprowadzonego art. 7 ustawy z 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Przepis ten dotyczy wydawania nowych warunków przyłączenia do sieci. Z art. 35 ust. 2 ustawy nowelizującej Prawo budowlane wynikało bowiem, że zmiany miały nastąpić w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji.