Urządzenia wodne – podstawowe obowiązki właścicieli
Zgodnie z art. 188 ust. 1 ustawy z 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (dalej PW) utrzymywanie urządzeń wodnych należy do ich właścicieli i polega na eksploatacji, konserwacji oraz remontach – w celu zachowania ich funkcji. Co to dokładnie oznacza? Jakie konkretnie obowiązki mają właściciele urządzeń wodnych?
Urządzenia wodne w praktyce
Urządzenia wodne to zgodnie z Prawem wodnym urządzenia lub budowle służące do kształtowania zasobów wodnych lub korzystania z tych zasobów, w tym m.in. urządzenia lub budowle piętrzące, przeciwpowodziowe i regulacyjne, a także kanały i rowy. Ten numer specjalny poświęcony został często budzącym wątpliwości zagadnieniom związanym w urządzeniami wodnymi. Czy każdy rów melioracyjny jest urządzeniem wodnym? Jaka jest sytuacja prawna urządzeń wodnych wybudowanych bez pozwolenia lub zgłoszenia wodnoprawnego? Co urząd może zrobić z nielegalnym urządzeniem wodnym?
Likwidacja urządzenia wodnego
Urządzenie wodne, które nie ma pozwolenia i nie zostało zalegalizowane, powinno być zlikwidowane. Problem powstaje, gdy nie wiadomo, kto jest jego właścicielem. Czasem ustalenie właściciela urządzenia jest niemożliwe lub właściciel urządzenia nie chce wykonać decyzji likwidacyjnej. Co wtedy?
Legalizacja urządzenia wodnego
Jaka jest sytuacja prawna urządzeń wodnych wybudowanych bez pozwolenia lub z głoszenia wodnoprawnego? Na jakich warunkach mogą dalej funkcjonować?
Jak przebiega procedura wydania pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzenia wodnego
Pozwolenie wodnoprawne, jako szczególny rodzaj zgody wodnoprawnej, stanowi jeden z instrumentów służących zarządzaniu zasobami wodnymi (art. 11 pkt 2 ustawy z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne, dalej PW). Wymagane jest na ono również na wykonywanie urządzeń wodnych (art. 16 pkt 65 oraz art. 17 ust. 1 pkt 3 PW). Jak wygląda procedura jego wydania?