Wszystko na temat wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi

Woda jest niezbędna dla procesów życiowych każdego z nas, ale kwestia dostępu do niej i jej spożywania jest tak oczywista, że nie zawsze zastanawiamy się nad jej właściwościami. Dostępność wody bezpiecznej do spożycia to podstawowa potrzeba i na gruncie prawa europejskiego i krajowego musi być zagwarantowana. Poznaj ramy prawne bezpieczeństwa zdrowotnego wody, a także pozostałe kwestie związane tą tematyką.

Nowa dyrektywa wprowadza zmiany – jakie?

Dnia 23 grudnia 2020 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej została opublikowana Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2184 z dnia 16 grudnia 2020 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Dyrektywa weszła w życie w styczniu 2021 r., a na jej transpozycję do krajowych przepisów państwa członkowskie mają dwa lata. Jakie zmiany wprowadza dyrektywa?

Jak wyglądają zadania gminy w zakresie zaopatrzenia w wodę pitną?

Zadania własne gminy wynikające z art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym, czyli zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty w zakresie spraw dotyczących m.in. wodociągów i zaopatrzenia w wodę, jak również form prowadzenia zbiorowego zaopatrzenia w wodę przez jednostki samorządu terytorialnego typu – samorządowy zakład budżetowy bądź spółki prawa handlowego  mogą być realizowane dzięki udostępnionym w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę (UOZZW) narzędziom prawnym do sprawowania skutecznego nadzoru nad podmiotami realizującymi to zaopatrzenie. To gmina wydaje zezwolenia na zbiorowe dostarczanie wody, kontroluje tę działalność i kształtuje gospodarowanie wodą na swoim terenie.

Badanie wody oparte na ocenie ryzyka

Dyrektywa 2015/1787 zmieniła podejście do kwestii monitorowania wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, co zostało również odzwierciedlone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Wprowadzono możliwość elastycznego systemu monitorowania jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Może to pomóc przedsiębiorstwom dostosować częstotliwość badań do swoich specyficznych warunków.