Zabudowa i zagospodarowanie na terenach zagrożonych powodzią
W latach 90. ubiegłego wieku i na początku obecnego na terenach zalewowych powstało wiele nieruchomości mieszkaniowych. Domy były budowane na atrakcyjnych i tanich działkach, bez względu na ryzyko, jakie niesie lokalizacja na zagrożonym powodzią terenie. Jakie są obecnie zasady zabudowy na terenach zagrożonych powodzią?
Wały przeciwpowodziowe – pamiętaj o ich szczególnej ochronie
Osoba posiadająca nieruchomość w pobliżu wałów przeciwpowodziowych lub napotykająca te obiekty powinna pamiętać, że są one szczególnie chronione ze względu na ich istotną dla zagrożenia powodziowego rolę. Co wolno, a czego nie na wałach przeciwpowodziowych?
Mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego
Po co powstają mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego i co przedstawiają? Czy są dokumentami dla specjalistów czy każdy może z nich skorzystać?
Budowle przeciwpowodziowe i zarządzanie ryzykiem powodziowym
Ochrona przeciwpowodziowa to zespół działań mających na celu ograniczenie strat powodziowych. Czynności te mają charakter zabiegów technicznych oraz nietechnicznych. Na czym dokładnie polegają?
Zarządzanie ryzykiem powodziowym
Powódź niesie potencjalne zagrożenie nie tylko dla życia i zdrowia ludzkiego. To także negatywne konsekwencje dla środowiska czy działalności gospodarczej. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo wodne ochrona przed powodzią należy do zadań Wód Polskich oraz organów administracji rządowej i samorządowej. Prowadzi się ją z uwzględnieniem map zagrożenia powodziowego, map ryzyka powodziowego oraz planów zarządzania ryzykiem powodziowym. Niniejsze wydanie specjalne poświęcone jest tym zagadnieniom.