Szlam zanieczyszczony olejami – sposób zagospodarowania
Zanieczyszczone olejami odpady w formie szlamów to m.in.: 13 05 02* − Szlamy z odwadniania olejów w separatorach oraz 13 05 03* − Szlamy z kolektorów. Odpady te, zgodnie z katalogiem odpadów, należą do olejów odpadowych, co oznacza, że sposób postępowania z nimi powinien być taki, jak z odpadami olejowymi.
Sprawdź, ile wyniesie opłata roczna za użytkowanie gruntów pokrytych wodami
Od 1 stycznia 2018 r. obowiązuje rozporządzenie w sprawie jednostkowych stawek opłaty rocznej za użytkowanie gruntów pokrytych wodami. Ile zapłacimy za takie użytkowanie?
Rozbudowa parkingu – czy musisz mieć nowe pozwolenie wodnoprawne
PYTANIE: W myśl nowego Prawa wodnego wody deszczowe, opadowe i roztopowe nie są już traktowane jako ścieki. Czy w przypadku rozbudowy parkingów o dodatkowe miejsca postojowe dla TIR-ów, a tym samym kanalizacji deszczowej, z której wody odprowadzane są do ziemi (rowu), zachodzi konieczność opracowania nowego operatu wodnoprawnego i uzyskanie nowego pozwolenia wodnoprawnego?
Przedsiębiorcy naruszającemu warunki pozwolenia wodnoprawnego grozi opłata podwyższona
Dotychczas do naliczania opłaty podwyższonej zobowiązane były podmioty prowadzące działalność bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego. Teraz wymóg ten dotyczy również przedsiębiorców naruszających warunki takiego pozwolenia.
Planujesz inwestycję na terenie zalewowym? Uwaga! Będzie trudniej
Inwestycje na terenach zalewowych to ryzyko, za które często musi płacić państwo. Chodzi tu m.in. o koszty ewakuacji, odszkodowań dla nieubezpieczonych itd. Dlatego szczególny nadzór nad takimi terenami wydaje się niezbędny.
Nowe zasady ewidencjonowania dorzeczy
W Prawie wodnym ustanowiono obszary dorzeczy Wisły, Odry i kilku innych rzek Polski. Podlegają one ewidencjonowaniu na zasadach wprowadzonych nowym rozporządzeniem Rady Ministrów z 28 grudnia 2017 r. w sprawie sposobu ustalenia i ewidencjonowania przebiegu granic obszarów dorzeczy, regionów wodnych oraz zlewni. Rozporządzenie obowiązuje od 1 stycznia 2018 r.
Nowe Prawo wodne - sprawdź, jak nie stracić na zmianach!
Obowiązujące od stycznia Prawo wodne wprowadziło zmiany mogące wiązać się dla przedsiębiorców z dodatkowymi kosztami. Czasem jednak da się ich uniknąć lub je zmniejszyć.
Kiedy Wody Polskie mogą wstrzymać działalność Twojego zakładu?
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie to główny podmiot odpowiedzialny za gospodarkę wodną w naszym kraju. Organ ten dysponuje kompetencjami m.in. w zakresie kontroli gospodarowania wodami.
Jak zmierzyć przepływ ścieków za pomocą przepływomierza elektromagnetycznego?
Urządzeniem najczęściej wykorzystywanym do pomiaru ilości przepływu m.in. ścieków jest przepływomierz elektromagnetyczny. Zobacz, na czym polega taki pomiar!