Zmiana Prawa wodnego przyniesie nowe obowiązki dla gospodarstw rolnych

Znowelizowana ustawa Prawo wodne wprowadzi wiele zmian dotyczących rolników. Dowiedz się co to oznacza dla Twojego gospodarstwa rolnego!

Zasypałeś bez pozwolenia wodnoprawnego rów na swojej działce? Zadbaj o legalizację tej likwidacji!

Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 19 ustawy z 18 lipca 2001 r. − Prawo wodne rów to urządzenie wodne. Dlatego przed jego likwidacją wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego na likwidację urządzenia wodnego. Gdy zasypiemy rów bez pozwolenia, narażamy się na poważne kłopoty finansowe, karne i administracyjne.

Wywar gorzelniczy – jak możesz go wykorzystać i na tym zarobić?

Wywar gorzelniczy to produkt, który można wykorzystać m.in. na polach uprawnych, do zakiszania, karmienia zwierząt oraz produkcji biogazu. Jednak zanim go zagospodarujemy, musimy spełnić określone wymogi. Sprawdź, jakie.

Wykorzystywanie wód do wytwarzania energii − nie zapomnij o formalnościach!

Gdy planujesz wykorzystywać wodę do celów energetycznych, musisz uzyskać na taką działalność pozwolenie wodnoprawne. Jakie obowiązki mogą zostać w nim nałożone na zakład?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków w firmie? Sprawdź, pod jakimi warunkami!

Nie tylko prywatne gospodarstwa domowe mogą mieć tzw. przydomową oczyszczalnię ścieków. Także zakłady mają prawo wybudować tego typu instalację, jednak muszą zostać spełnione pewne warunki.

Melioracja łąki – cztery wymogi administracyjne, o których musisz pamiętać

Przystępując do inwestycji polegającej na melioracji łąk, należy przeanalizować, jakie dokumenty będą wymagane, czy roboty prowadzone będą na obszarach chronionych oraz czy teren jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Zaniedbując formalności w tym zakresie, możemy narazić się na konsekwencje.

Kolejny etap nowelizacji Prawa wodnego za nami

Dnia 26 maja 2017 roku odbyło się posiedzenie Sejmu w sprawie nowelizacji ustawy Prawo wodne. Ustawa ma wejść w życie już 1 lipca tego roku.

Kiedy zapłacimy za informacje o środowisku?

Zgodnie z art. 26 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku przeglądanie w siedzibie władz publicznych dokumentów wyszczególnionych w publicznie dostępnym wykazie jest bezpłatne. Jednak już za odpowiednie ich opracowanie przez urząd będziemy musieli zapłacić.

Ewidencja kąpieliska to obowiązek jego organizatora

Sezon letni za pasem. Już niedługo tysiące ludzi wyruszy na wypoczynek nad wodą. Każdy organizator kąpieliska jest odpowiedzialny za jego odpowiednie zabezpieczenie i oznakowanie, musi także kontrolować jakość wody. Sprawdź, co dokładnie należy do jego obowiązków.