Zmiany w prawie wodnym w 2025 roku
W 2025 roku wchodzą w życie zmiany w Prawie wodnym, które wpłyną na sposób zarządzania zasobami wodnymi w Polsce. Nowe plany utrzymania wód oraz zwiększenie finansowania monitoringu środowiska i modernizacji budowli piętrzących mają na celu poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego oraz lepszą ochronę środowiska. Sprawdź, co się zmienia i jakie będą tego konsekwencje dla przedsiębiorców.
Pozwolenia i zgłoszenia wodnoprawne według nowych wytycznych
W ubiegłym roku Wody Polskie zrealizowały projekt we współpracy z ekspertami, dotyczący procesu uzyskiwania pozwoleń wodnoprawnych. Szczególną uwagę poświęcono sposobom unikania błędów podczas wypełniania i kompletowania dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Przedstawiamy przegląd najważniejszych zagadnień poruszonych w trakcie realizacji projektu.
Nowe zasady ustalania taryf za wodę i ścieki – zmiany w projekcie ustawy
Projekt ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz ustawy – Prawo wodne wprowadza zmiany w zakresie ustalania taryf za te usługi. Najważniejsze z nich dotyczą długości okresu obowiązywania taryf, sposobu różnicowania cen oraz nowych uprawnień rad gmin. Planowane zmiany mają zostać przyjęte w I kwartale 2025 roku.
Recykling wody w przedsiębiorstwach – technologie obiegu zamkniętego
Woda w środowisku znajduje się w ciągłym ruchu. Jej obieg jest procesem nieustannego oczyszczania i ponownego wykorzystania. Recykling wody w przemyśle jest więc „naturalnym” podejściem do powstających strumieni wód zużytych w różnych procesach technologicznych.
Czy Polska jest gotowa na długie susze i nagłe powodzie?
Od lat w Polsce obserwujemy coraz częstsze i dłuższe okresy suszy, przeplatane gwałtownymi powodziami. Sytuacja ta wynika z postępujących zmian klimatu i błędów w gospodarowaniu wodą. Choć istnieją plany przeciwdziałania skutkom suszy, ich skuteczność budzi wiele wątpliwości. Jakie działania są podejmowane, a co jeszcze można zrobić, aby poprawić retencję i zarządzanie wodą w kraju? Czy grozi nam susza hydrogeologiczna i powódź trzystuletnia?