AGN 97
Zmiany w prawie wodnym w 2025 roku
W 2025 roku wchodzą w życie zmiany w Prawie wodnym, które wpłyną na sposób zarządzania zasobami wodnymi w Polsce. Nowe plany utrzymania wód oraz zwiększenie finansowania monitoringu środowiska i modernizacji budowli piętrzących mają na celu poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego oraz lepszą ochronę środowiska. Sprawdź, co się zmienia i jakie będą tego konsekwencje dla przedsiębiorców.
Pozwolenia i zgłoszenia wodnoprawne według nowych wytycznych
W ubiegłym roku Wody Polskie zrealizowały projekt we współpracy z ekspertami, dotyczący procesu uzyskiwania pozwoleń wodnoprawnych. Szczególną uwagę poświęcono sposobom unikania błędów podczas wypełniania i kompletowania dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Przedstawiamy przegląd najważniejszych zagadnień poruszonych w trakcie realizacji projektu.
Nowe zasady ustalania taryf za wodę i ścieki – zmiany w projekcie ustawy
Projekt ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz ustawy – Prawo wodne wprowadza zmiany w zakresie ustalania taryf za te usługi. Najważniejsze z nich dotyczą długości okresu obowiązywania taryf, sposobu różnicowania cen oraz nowych uprawnień rad gmin. Planowane zmiany mają zostać przyjęte w I kwartale 2025 roku.
SGN 18
Technologie przyszłości – jakie innowacje czekają branżę ściekową
Woda to jeden z najcenniejszych zasobów naturalnych - odnawialny, ale nie nieograniczony. Wobec powyższego na całym świecie podejmowane są działania pod kątem racjonalnego korzystania z wody i wyeliminowania jej marnotrawstwa. Priorytetem w tej dziedzinie jest trend do tworzenia zamkniętych obiegów wodnych poprzez stosowanie wyrafinowanych metod oczyszczania ścieków celem powtórnego ich wykorzystania. Ale czy tylko chodzi o wodę?
Nowoczesne technologie oczyszczania ścieków
W wielu zakładach przemysłowych procesy produkcyjne są wodochłonne, więc generują znaczne ilości ścieków przemysłowych. Zakłady są zobligowane do oczyszczania ścieków w celu zachowania dopuszczalnych wartości dla poszczególnych zanieczyszczeń, co umożliwia zrzut podczyszczonych ścieków do kanalizacji, wód powierzchniowych lub gruntu. W technologii oczyszczania ścieków stosuje się od lat sprawdzone, konwencjonalne metody, które są wciąż unowocześniane.
Nowoczesne rozwiązania w zarządzaniu osadami ściekowymi
Osady ściekowe są wyodrębniane ze ścieków podczas ich oczyszczania i stanowią niewielki procent wszystkich odpadów wytwarzanych w polskiej gospodarce. Ze względu na swoje właściwości fizykochemiczne oraz potencjalne zagrożenia dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego wymagają jednak odpowiedniej przeróbki i właściwego zagospodarowania. Dotychczasowe doświadczenia w tym zakresie, realizowane w oczyszczalniach ścieków, ograniczały się głównie do magazynowania osadów na ich terenie.
AGN 96
Usuwanie szkód powodziowych w świetle Ramowej Dyrektywy Wodnej i Prawa wodnego
Powodzie to jedno z największych wyzwań w gospodarce wodnej, które wiąże się nie tylko z usuwaniem szkód materialnych, ale także z ochroną środowiska i zapewnieniem bezpieczeństwa sanitarnego. Jakie działania podejmować, by skutecznie minimalizować skutki powodzi? Przedstawiamy rozwiązania w świetle Ramowej Dyrektywy Wodnej i polskiego Prawa wodnego, które pomagają chronić infrastrukturę, środowisko naturalne oraz zdrowie ludzi.
Powołanie biegłego w postępowaniu dotyczącym naruszenia stanu wody na gruncie
Właściciel gruntu nie ma prawa zmieniać kierunku odpływu wód opadowych lub roztopowych ze szkodą dla sąsiedniego mienia. W postępowaniach administracyjnych kluczowe jest wykazanie, że zmiany stanu wody szkodliwie wpływają na grunty sąsiednie. Powołanie biegłego często stanowi kluczowy element dochodzenia do stanu faktycznego.
Nowoczesne technologie uzdatniania wody
Woda to jeden z najcenniejszych zasobów naturalnych - niezbędna do życia na ziemi i prawidłowego funkcjonowania istot żywych. Z uwagi na rozwój cywilizacyjny i wdrażanie nowoczesnych, wyrafinowanych technologii przemysłowych, jakość zasobów wodnych ulega gwałtownemu pogorszeniu. W wodzie surowej zaczęły pojawiać się nowe zanieczyszczania, substancje toksyczne tj.: metale ciężkie, pestycydy, farmaceutyki, mikroplastiki i inne, które stanowią poważne zagrożenia dla zdrowia ludzkiego jak i środowiska. Priorytetem w tym zakresie jest zachowanie bezpieczeństwa dostaw wody pitnej dla społeczeństwa. Czy dzisiaj stosowane technologie uzdatniania wody surowej są wystarczające, czy stacje uzdatniania wody stoją przed koniecznością poszukiwania innowacyjnych rozwiązań i wdrażania nowoczesnych technologii?
AGN 95
Wspólne korzystanie z wód w prawie wodnym
Aktualnie obowiązująca ustawa Prawo wodne z dnia 20 lipca 2017 r. wprowadziła wiele zmian w stosunku do poprzedniej ustawy Prawo wodne z dnia 18 lipca 2001 r. „Stara” ustawa jednoznacznie regulowała stosunki między zakładami korzystającymi z wód w ramach wspólnego korzystania, wprowadzając pojęcie „zakładu głównego”. Obecnie brak takich regulacji budzi szereg wątpliwości, nieporozumień i prowadzi do konfliktów między sąsiednimi zakładami.
Regulacje prawne rowów melioracyjnych - ewidencja i legalizacja
Rowy czy kanały przebiegające przez nieruchomości powinny mieć swoje uregulowania prawne, jako sztuczne twory mające na celu odwodnienie lub nawodnienie terenów oraz przeprowadzenie wód. W związku z tym ich przebiegi oraz zmiany tych przebiegów należy szukać na mapach historycznych oraz aktualnych. Artykuł przedstawia aspekty prawne związane z ewidencją, legalizacją oraz utrzymaniem rowów, a także wskazuje na potencjalne konsekwencje braku odpowiednich regulacji. Dowiedz się, jak skutecznie nawigować w złożonym systemie prawnych wymagań, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie urządzeń wodnych, w tym rowów, na nieruchomości.
Jak zgłaszać i przeciwdziałać zanieczyszczeniom wód gruntowych
Podejrzenie zanieczyszczenia wód gruntowych wymaga natychmiastowej reakcji i zgłoszenia do właściwych instytucji – dzięki temu każdy może pomóc chronić nie tylko środowisko, ale też życie i zdrowie ludzi. Przedstawiamy informacje o procedurach zgłaszania incydentów, kompetencjach organów kontrolnych oraz dostępnych narzędziach, które pozwalają skutecznie reagować na zagrożenia środowiskowe.