Wymagania dotyczące użytkowania zbiorników bezodpływowych i osadników w oczyszczalniach ścieków
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przez nieczystości ciekłe (dalej zwane ściekami) należy rozumieć ścieki, które są gromadzone przez pewien okres czasu w zbiornikach bezodpływowych (popularnie zwanych szambami lub dołami ustępowymi) bądź w osadnikach stanowiących części składowe przydomowych oczyszczalni ścieków
Wody opadowe i roztopowe – aspekty ich odprowadzania oraz wymagania prawne
Wody opadowe i roztopowe, będące wynikiem opadów atmosferycznych, podlegają regulacjom prawnym, które mają na celu ochronę zdrowia, higieny oraz środowiska. Ich odprowadzanie musi być zgodne zarówno z przepisami budowlanymi, drogowymi, jak i z zakresu gospodarki wodnej. W artykule omówiono najważniejsze wymagania prawne dotyczące odprowadzania wód opadowych i roztopowych, wynikające z odpowiednich przepisów.
Klimat i adaptacje do zmian klimatu w przedsiębiorstwach
Bardzo wysokie temperatury (fale upałów, susze), nagłe powodzie i ulewy (burze, grad, inne zjawiska pogodowe), niskie temperatury (mrozy), ruchy masowe, w tym osuwiska, brak pokrywy lub bardzo duża pokrywa śnieżna, wzrost poziomu morza, silne wiatry itp. są związane z koniecznością dostosowania się przedsiębiorców oraz prowadzonych przez nich firm do zmiennych warunków środowiskowych (w tym do zmniejszenia oddziaływania na środowisko).
Wymagania dla poszczególnych rodzajów ścieków
Ścieki wprowadzane do wód lub do ziemi, a także do urządzeń kanalizacyjnych muszą spełniać szczegółowe wymagania, które różnią się w zależności od ich rodzaju. Ekspert przedstawia najważniejsze przepisy dotyczące ścieków przemysłowych, a także bytowych i komunalnych.