Zielona i błękitna infrastruktura jako przyszłość gospodarki wodnej

Zatrzymywanie wody opadowej na terenach miejskich ma kluczowe znaczenie dla przeciwdziałania skutkom zmian klimatycznych, takim jak powodzie i susze. Wdrażanie rozwiązań retencyjnych nie tylko poprawia gospodarkę wodną, ale także zwiększa odporność miast na ekstremalne zjawiska pogodowe. Zielona i błękitna infrastruktura to przyszłość miast.

Wytyczne dotyczące użytkowania i kontroli studzienek kanalizacyjnych

W związku z coraz częstszymi opadami deszczu problem zalewania ulic i domów staje się powszechny w polskich miastach. Jedną z głównych przyczyn są niedrożne kratki odpływowe i studzienki kanalizacyjne. Czy istnieją wytyczne regulujące kontrolę i utrzymanie tych urządzeń?

Planowane zmiany w sposobie ustalania taryf za wodę i ścieki

Rząd planuje wprowadzenie istotnych zmian w prawie taryfowym, które wpłyną na sposób ustalania opłat za wodę i ścieki. Zmiany te obejmą nowelizację Ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Działania te wynikają z założeń przedstawionych w „Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów RP”. Samorząd oczekuje pilnej interwencji legislacyjnej w obszarze uregulowań prawnych dotyczących procesu zatwierdzania taryf za wodę i ścieki.

Konstrukcyjne rozwiązania retencyjne dla wody opadowej w miastach

W obliczu zmian klimatycznych i coraz częstszych okresów suszy retencja wody opadowej staje się kluczowym elementem zarządzania środowiskiem w miastach. Konstrukcyjne rozwiązania retencyjne pozwalają na skuteczne zatrzymywanie, oczyszczanie i wykorzystywanie wody opadowej, przyczyniając się do poprawy jakości środowiska oraz zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich.

Dlaczego zatrzymywanie wód opadowych w miastach jest kluczowe?

Zmieniający się klimat przynosi coraz więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych, które stawiają przed miastami wyzwania w zakresie gospodarki wodnej. Długoterminowe prognozy zmian pogody jasno wskazują, że zagrożenia klimatyczne (takie jak opady czy silne wiatry) będą narastać zarówno pod względem intensywności, jak i częstotliwości. Z drugiej strony – w obliczu coraz częstszych fal upałów i długich okresów suszy wody zaczyna czasem brakować.