Wykorzystanie wody szarej w gospodarstwie domowym

Pytanie czytelnika: Interesuje mnie możliwość rozprowadzenia wody szarej z domu jednorodzinnego do podlewania ogrodu oraz wykorzystania drenów do jej rozprowadzenia. Niestety nigdzie nie mogę znaleźć przepisów, które to regulują. Nie mogę również znaleźć informacji na temat urządzeń niezbędnych do oczyszczania tej wody.Ekspert odpowiada: W Polsce brak jest szczegółowych przepisów dotyczących wykorzystania wody szarej, co oznacza, że jej stosowanie jest dobrowolne i nie wymaga pozwolenia wodnoprawnego. Woda szara nie jest uznawana za zasób wodny wymagający specjalnych zezwoleń, jednak warto znać podstawowe wytyczne dotyczące instalacji i użytkowania takiej wody.

Woda pod kontrolą od źródła aż do kranu

Polska niestety zaliczana jest do krajów ubogich w zasoby wodne. Podstawowe źródła zasobowe to zbiorniki wód śródlądowych, z podziałem na zbiorniki wód podziemnych oraz zbiorniki wód powierzchniowych. Lokalizacja i wybór ujęcia wody na danym terenie następuje po rozpoznaniu warunków hydrogeologicznych, hydrologicznych, geologicznych oraz sanitarnych. Cały ten proces ma wpływ na jakość i bezpieczeństwo wody dostarczanej do kranów w Polsce.  Dowiedz się, jakie etapy obejmuje proces pozyskiwania wody od źródła do dostarczenia jej do polskich gospodarstw i przedsiębiorstw.

Przyłączenie nieruchomości ze starą oczyszczalnią ścieków do sieci kanalizacyjnej

Nieruchomości, które zostały wybudowane wiele lat temu, mogą posiadać stare, niezmodernizowane przydomowe oczyszczalnie ścieków. Czy właściciel takiej nieruchomości może zostać zobowiązany do przyłączenia posesji do sieci kanalizacyjnej? Ekspert przedstawia najnowsze regulacje, wyjaśnia rolę gmin w procesie kontroli oraz wskazuje, jakie działania mogą zostać podjęte wobec tych, którzy nie dostosują się do prawa.

Dodatkowe opłaty za odprowadzanie wód opadowych dla przedsiębiorców

Odprowadzanie wód opadowych i roztopowych do miejskiej sieci kanalizacyjnej to konieczny obowiązek dla wielu przedsiębiorców. Mogą jednak pojawić się wątpliwości w kontekście przepisów ustawy Prawo wodne. Czy przedsiębiorca, będący stroną umowy z miastem na odprowadzanie wód opadowych do sieci kanalizacyjnej, jest zobowiązany do składania oświadczeń i ponoszenia dodatkowych opłat na rzecz Wód Polskich?

Legalizacja studni na rodzinnych ogrodach działkowych

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, zaprzeczając doniesieniom medialnym, poinformowało w pierwszej połowie br., że nie prowadzi masowych kontroli ręcznych ujęć wody, tzw. abisynek, na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Ta informacja nie oznacza jednak, że korzystanie ze studni przez właścicieli działek nie jest obwarowane żadnymi wymaganiami prawnymi. Takie wymagania prawne istnieją i mogą być egzekwowane.