Utrzymywanie urządzeń wodnych – czyj obowiązek
Do kogo należy obowiązek utrzymywania w należytym stanie rowów melioracyjnych? Czy gmina może konserwować rowy melioracyjne położone na prywatnych gruntach?
Rozszerzenie aglomeracji a przebudowa oczyszczalni ścieków
Właściciel wykonał przydomową oczyszczalnię ścieków w okresie, gdy nieruchomość zlokalizowana była poza aglomeracją i spełniała ówcześnie obowiązujące wymogi. Czy w związku z objęciem jego działki aglomeracją ma on obowiązek dostosować (zmienić) oczyszczalnię na taką, która spełnia nowe wymogi?
Regulacje prawne dotyczące ujęć głębinowych
Czym jest studnia głębinowa? Czy jej budowa wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego? Które przepisy regulują jej budowę i na co zwrócić szczególną uwagę?
Kogo obowiązuje tabela D w nowym wzorze oświadczeń dotyczących opłat zmiennych
Zakład świadczący usługi galwaniczne i posiadający własną oczyszczalnię ścieków, w której są oczyszczane ścieki przemysłowe z instalacji IPPC (jako mieszanina ze ściekami deszczowymi), w pozwoleniu zintegrowanym ma określone warunki wprowadzania ścieków do środowiska (odbiornikiem jest rzeka), które zawierają chlorki i siarczany. Czy obowiązuje go tabela D „Informacja o systemie oczyszczania i podczyszczania ścieków zasolonych”, którą zawiera nowy wzór kwartalnego oświadczenia dotyczącego opłaty zmiennej w zakresie wprowadzania ścieków?
Jak weryfikować jakość ścieków
Przepisy zawarte w §11 ust.1 rozporządzenia dotyczącego ścieków przemysłowych określają zasady poboru kontrolnych próbek przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. W kontekście tych regulacji pojawia się pytanie, czy możliwe jest ustalenie w umowie weryfikacji jakości ścieków na podstawie jednorazowej losowej próbki.
Jak chronić wody powierzchniowe przed mikroplastikiem
Obecnie identyfikuje się wzrost liczby zawartości mikrodrobin plastiku w wodach powierzchniowych. Niestety mają one negatywny wpływ na środowisko i zdrowie człowieka. Tworzywa sztuczne, wykorzystywane do wytwarzania plastikowych wyrobów, charakteryzują się wieloma użytecznymi cechami, w tym przede wszystkim trwałością, odpornością czy właściwościami izolacyjnymi. Z tego względu ich produkcja na całym świecie rośnie. Wyroby te, po wykorzystaniu, przedostają się do środowiska jako odpady, często w formie już rozdrobnionej, jako mikrocząstki plastiku. Jakie są sposoby ochrony wód przed zanieczyszczeniem mikroplastikiem?
Historyczne zanieczyszczenia a działania remediacyjne
W przypadku znacznego zanieczyszczenia gleby, ziemi oraz wód gruntowych (wód podziemnych, zalegających poniżej wód przypowierzchniowych), może zaistnieć konieczność przeprowadzenia działań remediacyjnych. Celem tych działań jest usunięcie lub zmniejszenie ilości substancji niebezpiecznych. Proces remediacji obejmuje również ograniczanie rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń oraz ich kontrolę. Na czym polega remediacja? Jakie są etapy identyfikacji zanieczyszczonego terenu?
Czy wyniki pomiarów ścieków należy przesłać do WIOŚ
Posiadamy pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie ścieków zawierających substancje szczególnie szkodliwe do urządzeń kanalizacyjnych innego podmiotu. W pozwoleniu określono parametry, które ścieki muszą spełniać, oraz zawarto wymóg prowadzenia badań dwa razy w roku. Nie wskazano jednak obowiązku przesyłania wyników tych badań do WIOŚ czy Wód Polskich. Czy firma mimo to jest zobowiązana do przesyłania tych wyników?