Szczególne korzystanie z wód i obowiązki z nim związane

Szczególne korzystanie z zasobów wodnych staje się coraz bardziej istotnym zagadnieniem w kontekście zarządzania środowiskiem naturalnym. Na czym polega szczególne korzystanie z wód? Co z pozwoleniem wodnoprawnym? Czym zajmie się Inspekcja Wodna?

Państwowa służba geologiczna – przejęcie zadań państwowej służby hydrogeologicznej

Od 1 stycznia 2024 r. zadania realizowane dotychczas przez państwową służbę hydrogeologiczną, na podstawie przepisów Prawa wodnego, wykonywane są jako zadania państwowej służby geologicznej (PSG). Jakie to zadania?

Od kiedy urządzenia pomiarowe

Od kiedy będzie obowiązywać obowiązek stosowania urządzeń pomiarowych? Co będzie on oznaczał dla podmiotów korzystających z usług wodnych?

Nowe przepisy unijne dotyczące ścieków komunalnych

W dniu 10 kwietnia 2024 r. Parlament Europejski zatwierdził nowe unijne przepisy dotyczące zbierania, oczyszczania i odprowadzania ścieków komunalnych. Porozumienie osiągnięte z Radą UE w styczniu 2024 roku w sprawie dyrektywy ściekowej przyjęto jednomyślnie, co stanowi istotny krok w kierunku poprawy stanu środowiska. Sprawdź szczegóły.

Kontrola planowa WIOŚ krok po kroku

Kontrola planowa prowadzona przez wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska (WIOŚ) jest kluczowym elementem zapewnienia przestrzegania przepisów dotyczących ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. To systematyczne działanie, które ma na celu monitorowanie stanu środowiska oraz sprawdzanie zgodności działań przedsiębiorstw i instytucji z obowiązującymi normami prawnymi. Jak dokładnie wygląda kontrola planowa prowadzona przez WIOŚ? Jakie są cele i zakres tych działań? Przyjrzyjmy się szczegółom.

Kiedy mamy do czynienia ze zwykłym korzystaniem z wód

Posiadaczom samoistnym oraz użytkownikom wieczystym, osobom fizycznym, tj. właścicielom gruntów czy wód wg Prawa wodnego, przysługuje prawo do zwykłego korzystania z wód (podziemnych czy powierzchniowych) na potrzeby własnego gospodarstwa domowego czy rolnego). Na czym polega zwykłe korzystanie z wód?

Czy mycie hali wymaga pozwolenia wodnoprawnego

Utrzymanie czystości w halach magazynowych to kluczowy element zapewnienia bezpieczeństwa i efektywności operacyjnej. Coraz więcej firm decyduje się na używanie myjek przemysłowych oraz biodegradowalnych środków czyszczących, aby zminimalizować negatywny wpływ na środowisko. W związku z tym nasuwa się pytanie: czy woda pochodząca z mycia hal magazynowych za pomocą takich środków może być bezpiecznie odprowadzana do kratki ściekowej połączonej ze zbiornikiem retencyjnym? Czy potrzebne jest na to specjalne pozwolenie?

Czekają nas zmiany w uchwalaniu taryf – co planuje Ministerstwo Infrastruktury

Ministerstwo Infrastruktury planuje zmiany w przepisach dotyczących procesu zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Jak wynika z opublikowanych pod koniec kwietnia w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów RP założeń, jest to odpowiedź na postulaty samorządów domagających się ponownego powierzenia kompetencji w tym zakresie gminom.