Zarządzenie pokontrolne WIOŚ i jego konsekwencje

WIOŚ po przeprowadzeniu kontroli u przedsiębiorcy może podjąć określone działania formalnoprawne oraz faktyczne. Jakie to działania i jakie niosą za sobą konsekwencje dla przedsiębiorcy?

Spółki wodne w praktyce

Zgodnie z ustawą Prawo wodne utrzymanie urządzeń melioracji wodnych należy do właścicieli gruntów. Systemy melioracyjne na danym areale stanowią z reguły sieć powiązanych ze sobą hydrologicznie kanałów i rowów, mogących pełnić funkcję zarówno odwadniającą, jak i nawadniającą. Warunkiem koniecznym niezawodności całego systemu jest prawidłowe utrzymanie dobrego stanu technicznego wszystkich jego elementów poprzez regularne zabiegi konserwacyjne o określonym zakresie i częstotliwości.

Powszechne korzystanie z wód – kompetencje organów

Jakie możliwości prawne w zakresie ustalania zakresu powszechnego korzystania z wód mają wojewoda i rada gminy? Jakie akty prawa miejscowego mogą zostać wydane przez wskazane organy? Co z odszkodowaniem dla właścicieli wód?

Obowiązki i zadania PGW Wody Polskie – szczegółowa analiza

Jakie obowiązki i zadania należą do PGW Wody Polskie w zakresie wydawania decyzji? Jakie zadania należą do regionalnych zarządów gospodarki wodnej?

Jak obliczyć opłatę za wodę w spółdzielni mieszkaniowej – skarga RPO

Rada miasta uchwaliła, że w przypadku nieruchomości niewyposażonych w wodomierze oraz nieruchomości, dla których brak jest danych o zużyciu wody w poprzednim roku kalendarzowym (i w związku z tym nie można określić średniego zużycia), przyjmuje się 3,5 m3 na osobę. Nastąpiło zatem uzależnienie wysokości opłaty od liczby osób zamieszkujących nieruchomość, a nie od zużycia wody w nieruchomości. Sprawie przyjrzał się Naczelny Sąd Administracyjny.

Drenaż wokół budynku – rozwiewamy wątpliwości

Czy budowa drenażu wokół budynku wymaga zgody wodnoprawnej? Czy wodę z drenażu można odprowadzać do rowu melioracyjnego lub kanalizacji?

Dla kogo program „Usuwanie porzuconych odpadów”

W 2024 roku gminy oraz ich związki mają szansę skorzystać ze wsparcia, które może znacząco przyczynić się do poprawy stanu środowiska oraz jakości życia mieszkańców. Program priorytetowy „Usuwanie porzuconych odpadów” oferuje możliwość pozyskania pożyczki w celu skutecznego usuwania i zagospodarowania niewłaściwie składowanych lub magazynowanych odpadów. Kto może uzyskać pożyczkę?

Surowe kary za przestępstwa środowiskowe – Unia Europejska zaostrza prawo karne

Unia Europejska przyjęła nową dyrektywę dotyczącą ochrony środowiska poprzez prawo karne, zastępującą poprzedni akt z 2008 roku. Dyrektywa ta ma zastosowanie wyłącznie do przestępstw popełnionych na terenie UE, chociaż państwa członkowskie mogą rozszerzyć swoją jurysdykcję na przestępstwa popełnione poza ich granicami.