Urządzenia melioracji wodnych a kwestia pozwoleń

Czy wykonywanie i przebudowa urządzeń melioracji wodnych wymaga pozwolenia na budowę lub wodnoprawnego? Które przepisy regulują te kwestie?

Ugoda jako zakończenie sporu o naruszenie stosunków wodnych

Instytucja ugody w postępowaniu administracyjnym stanowi jedną z konsekwencji ewolucji administracyjnego prawa procesowego i jest już znanym i stosowanym narzędziem. Praktykę tę warto też przenieść na grunt zagadnień z Prawa wodnego, które przecież przewiduje możliwość zawarcia pisemnej ugody. Jest to tak zwana ugoda wodnoprawna. Czym jest więc ugoda wodnoprawna?

Sprawozdania gmin z realizacji krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych za 2023 rok

Z godnie z art. 89 ustawy z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne, w terminie do 28 lutego gminy przedkładają Wodom Polskim corocznie sprawozdania z realizacji krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych za rok ubiegły.

Prawo wodne a proces budowlany

W odniesieniu do wielu podejmowanych zamierzeń inwestycyjnych przepisy ustawy Prawo wodne zdecydowanie ingerują w przeprowadzenie sprawnego i szybkiego procesu budowlanego. W tych okolicznościach procedury administracyjne są rozbudowane, bo wymagają dodatkowych decyzji czy uzgodnień przez właściwą jednostkę Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Z tego powodu budowlany proces inwestycyjny jest bardzo czasochłonny, a oczekiwanie na uzyskanie pozwolenia na budowę i zatwierdzenie projektu budowlanego zdecydowanie się wydłuża.

Pozwolenie zintegrowane – kiedy i jak je uzyskać

Do instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie środowiska należy m.in. instalacja służąca do oczyszczania ścieków. Instalacje te wymagają uzyskania pozwolenia zintegrowanego. Jak je uzyskać?

Opłaty za zrzuty z przelewów burzowych – poznaj szczegóły

Od 7 października 2023 r. obowiązuje ustawa z 13 lipca 2023 r. o rewitalizacji rzeki Odry. Na gruncie tej ustawy ustawodawca dokonał także zmian w ustawie z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne, dotyczących m.in. opłat za zrzuty z przelewów burzowych. Sprawdź szczegóły.

Kiedy inwestor spotka się z odmową przyłączenia do sieci wod.-kan.

Przedsiębiorstwa wod.-kan. są zobowiązane zapewnić budowę urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych ustalonych przez gminę w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego – w zakresie uzgodnionym w wieloletnim planie rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych. Co w sytuacji przyłączenia do sieci, gdy nie ma jej w planach? Kto rozstrzyga spory w tych kwestiach?

Budowa na terenie zalewowym – czy jest dozwolona

Czy budowa na szczególnego zagrożenia powodzią jest dopuszczalna?