Woda zanieczyszczona borem – jak ją uzdatnić

Pobieramy wodę ze studni głębinowych. Badania wykazują przekroczenia w dopuszczalnej zawartości boru. Czy jest możliwość, aby nasz zakład przemysłowy miał oficjalne pozwolenie na tak niewielkie przekroczenia boru? Jak uzdatnić taką wodę?

Utrzymanie przyłączy kanalizacyjnych w świetle orzecznictwa

Zgodnie z przepisami, jeżeli umowa dotycząca zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania ścieków nie stanowi inaczej, to na odbiorcy usług spoczywa odpowiedzialność za zapewnienie niezawodnego funkcjonowania swoich przyłączy, obejmujących zarówno instalacje wodociągowe, jak i kanalizacyjne, aż po urządzenia pomiarowe. Z czego wynikały spory i wątpliwości w tym zakresie na przestrzeni ostatnich lat?

Oświadczenie dotyczące usług wodnych – jak je prawidłowo sporządzić

Musimy sporządzić oświadczenie za IV kwartał 2023 r. o wysokości opłat za usługi wodne. Jakie dane powinny się znaleźć w tym oświadczeniu?

Optymalizacja zużycia wody w projektach budowlanych – praktyczne wskazówki

Planując inwestycję budowlaną, istotne jest uwzględnienie środowiskowych aspektów, zwłaszcza związanych ze zużyciem wody. Zarówno podczas eksploatacji budynku, jak i w procesie produkcji ścieków istnieje potencjalne ryzyko negatywnego wpływu na środowisko. Oto kilka praktycznych rozwiązań, które mogą pomóc w ograniczeniu zużycia wody w trakcie cyklu życia obiektu budowlanego.

Kto może zainicjować postępowanie o ustalenie linii brzegowej

Wyznaczanie linii brzegowej odbywa się na podstawie decyzji podejmowanej na żądanie podmiotu mającego interes faktyczny lub prawny. Czy trwały zarządca nieruchomości może skutecznie zainicjować procedurę administracyjną w celu jej ustalenia? Jakie są stanowiska WSA, NSA i SN na temat ustalenia linii brzegu?

Kontrole przydomowych oczyszczalni ścieków i szamb

Znowelizowane przepisy prawne w zakresie monitoringu i kontroli indywidualnych systemów oczyszczania ścieków nakładają na właścicieli nieruchomości, a w szczególności na gminy sporo nowych obowiązków. Sprawdź jakich.

Komu powierzyć czyszczenie i konserwację separatorów ropopochodnych

W firmie zostało zainstalowanych kilka separatorów ropopochodnych. Ich producent twierdzi, że tylko on może wykonać czyszczenie i ich konserwację. Czy jest możliwość zlecenia czyszczenia i konserwacji separatorów innej firmie zewnętrznej zajmującej się produkcją separatorów? Czy możemy ewentualnie realizować te zadania wewnętrznie (np. przez pracowników utrzymania ruchu)?