Urządzenia do retencjonowania wody – wymagane zgody

Zbiorniki oraz inne urządzenia do retencjonowania wód opadowych i roztopowych zyskują coraz szersze grono entuzjastów. Wykorzystanie tych zasobów może przynieść wymierne korzyści, przede wszystkim finansowe. Warto jednak przeanalizować obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa, aby dokonać inwestycji zgodnie z prawem.

Poznaj zasady odprowadzania wód opadowych do studni chłonnej

Jeżeli dany teren nie jest uzbrojony w kanalizację deszczową i nie ma naturalnych odbiorników wód opadowych lub roztopowych, należy poszukać indywidualnego rozwiązania w tym zakresie. W przypadku korzystnych uwarunkować można pokusić się o rozwiązania związane z wprowadzaniem wód opadowych lub roztopowych do ziemi.

Otwarty lub zamknięty system kanalizacji – jak brzmi definicja

W ustawie Prawo wodne, w której używane jest określenie otwartych lub zamkniętych systemów kanalizacji, brak jest legalnej definicji tego pojęcia. Dlatego jego znaczenie należy wywodzić ze znaczenia poszczególnych wyrażeń zawartych w definicjach słownikowych oraz, jeżeli jest to możliwe, w innych aktach prawnych. Jak zatem zdefiniować to pojęcie?

Opłata za zmniejszenie naturalnej retencji – jak ją obliczyć i kogo dotyczy

Naturalna retencja to zdolność do gromadzenia i przechowywania wody w określonym czasie. W tym aspekcie oprócz zbiorników naturalnych oraz sztucznych szczególnie istotną rolę pełni gleba na terenach zielonych, np. las, łąka, park, wszelkie tereny niezagospodarowane określane mianem powierzchni biologicznie czynnej. W tym przypadku naturalna retencja nie służy do magazynowania wody w celu jej bezpośredniego wykorzystania, a pełni kluczową rolę polegającą na ochronie i odnowie zasobów wodnych poprzez regulację i kontrolę obiegu wody w środowisku naturalnym.

Nowy wzór potwierdzenia odbioru nieczystości ciekłych – praktyczne wątpliwości

Czy nowy wzór potwierdzenia odbioru nieczystości ciekłych ma zastosowanie do wszystkich oczyszczalni ścieków? Czy w przypadku bezobsługowej zautomatyzowanej stacji zlewnej nie ma potrzeby wypełniania przedmiotowego dokumentu?

Jaki powinien być zakres kwartalnych badań ścieków przemysłowych

Które przepisy regulują kwestię częstotliwości wykonywania badań jakości odprowadzanych ścieków przemysłowych? Jaki powinien być zakres tych badań? Czy ma znaczenie, w jaki sposób odprowadzamy te ścieki?

Jak skutecznie obniżyć poziom ChZT w ściekach

Chemiczne zapotrzebowanie tlenu (ChZT) to wskaźnik ilości zanieczyszczeń wód i ścieków. Kiedy poziom ChZT jest najwyższy? Czy można go obniżyć?

Czy przedsiębiorstwo wod.-kan. może odmówić przyłączenia do sieci

Zwracam się z pytaniem dotyczącym problemu, który pojawił się w mojej firmie w związku ze ściekami przemysłowymi. Są one wytwarzane w naszym przedsiębiorstwie, jednak lokalny Zakład Wodociągów i Kanalizacji odmówił zgody na wprowadzenie ich do systemu kanalizacyjnego. Jakie kroki możemy podjąć w tej sytuacji?