Przemysł energochłonny może liczyć na wsparcie finansowe – ruszył nabór wniosków
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił uruchomienie programu wsparcia o nazwie „Pomoc dla przemysłu energochłonnego związanego z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 r.”, który przewiduje aż 5,5 miliarda złotych na rzecz przedsiębiorstw o dużym zapotrzebowaniu na energię.
Plan na przeciwdziałanie niedoborowi wody na lata 2022–2027 – co zawiera
Program przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2021-2027 z perspektywą do roku 2030, jest dokumentem strategicznym, który kompleksowo omawia możliwości i kierunki działań w zakresie rozwoju retencji wodnej. Co dokładnie zawiera ten dokument?
Jak wyegzekwować od właściciela urządzeń melioracyjnych ich właściwe utrzymanie
Obowiązkiem każdego właściciela gruntu jest utrzymywanie w należytym stanie przepustów, rowów melioracyjnych, drenaży zlokalizowanych na własnych nieruchomościach i gruntach rolnych. Aby urządzenia melioracyjne spełniały swoje zadania, właściciel gruntu obowiązany jest dokonywać odpowiednich czynności, przede wszystkim ich oczyszczania, konserwacji, aby zachować przepustowość urządzeń.
Jak klasyfikować ścieki
Do jakich ścieków zaliczyć ścieki pochodzące z zaplecza socjalnego, sanitariatów, w tym również ze sprzątania pomieszczeń i odprowadzanych do zbiorników bezodpływowych zlokalizowanych na terenie, np. sklepów, pawilonów handlowych, prywatnych gospodarstw rolnych? Czy dokonując klasyfikacji ścieków należy brać pod uwagę ich jakość (charakter ścieków bytowych jak z budynków użyteczności publicznej), czy miejsce ich powstawania (na terenie handlowym, usługowym itp.), które świadczyłoby o przemysłowym charakterze tych ścieków?
Czy ma znaczenie, jak korzystamy z wody z drenażu
Czy ma znaczenie do jakich celów wykorzystywana jest woda z drenażu odprowadzania wód opadowych i roztopowych? Czy na odprowadzenie wód opadowych istniejącym drenażem wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego? I co w przypadku, jeśli zasięg jego oddziaływania wykracza poza granice działki stanowiącej własność korzystającego?
Uchylenie ostatecznej decyzji środowiskowej
Zgodnie z art. 154 Kodeksu postępowania administracyjnego jeśli żadna ze stron nie zyskała praw na mocy ostatecznej decyzji, ta decyzja może być zmieniona lub odwołana przez odpowiedni organ administracji publicznej, który ją wydał, jeżeli istnieją powody wynikające z interesu społecznego lub uzasadnionego interesu strony. Czy ostateczną decyzję środowiskową można uchylić na podstawie Kodeksu postępowania administracyjnego?
Podrzucone odpady? Sprawdź odpowiedzialność gminy!
Firma przetwarzająca odpady jest właścicielem działki, która jest ogrodzona i zabezpieczona przed wstępem osób postronnych, ale nie zapobiega to podrzucaniu na nią odpadów. To teren miejski chroniony przez Straż Miejską, która stwierdziła zanieczyszczenie działki podrzuconymi odpadami i zwróciła się z prośbą o usunięcie wszelkich nieprawidłowości. Jednocześnie nie dostrzeżono żadnych śladów, które mogłyby doprowadzić do sprawcy - podmiotu, który podrzucił odpady. Jakie są obowiązki właściciela nieruchomości w takiej sytuacji? Czy miasto ma obowiązek zabezpieczania takiego terenu przed podrzucaniem odpadów? Kto poniesie koszty ich usunięcia?
Odpowiedzialność za dzikie wysypiska śmieci – jak zabezpieczyć się w umowie najmu
Domniemywa się, że władający powierzchnią ziemi jest posiadaczem odpadów znajdujących się na nieruchomości. Jak pokazuje praktyka, może się zdarzyć, że na najemca nielegalnie składuje odpady na wynajętym terenie. Aby skutecznie zabezpieczyć się przed skutkami pozostawienia odpadów przez najemcę, już na etapie konstruowania umowy najmu można zawrzeć w niej odpowiednie zapisy, które mogą być pomocne przy ewentualnym wskazaniu faktycznego posiadacza.
Czy można wykorzystać osady ściekowe do rekultywacji składowiska odpadów
Osady ściekowe są pozostałością (odpadem) po procesie oczyszczenia ścieków. Komunalne osady ściekowe (odpady o kodzie 19 08 05 - ustabilizowane komunalne osady ściekowe) zawierają wiele wartościowych substancji odżywczych (między innymi związki azotu i fosforu), wysoką kaloryczność (można z nich produkować energię elektryczną i ciepło w procesach np. termicznej utylizacji) oraz związki organiczne umożliwiające jego fermentację w celu produkcji biogazu, a następnie do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Osady ściekowe są także odnawialnym źródłem energii oraz bezcennym źródłem biogenów. Dlatego przepisy dopuszczają jego stosowanie w rolnictwie, do uprawy roślin przeznaczonych do produkcji kompostu, produkcji pasz, rekultywacji terenów, w tym gruntów na cele rolne, do kompostowania, w leśnictwie. Sprawdź szczegóły.