Wyciek substancji ropopochodnych – jak im zapobiegać
Jak zapobiegać awariom związanym np. z wyciekiem oleju do wód powierzchniowych lub do ziemi? Jakie są możliwości wychwycenia rozlewisk? Które przepisy mają zastosowanie w takich sytuacjach?
Rozruch, zatrzymanie, awaria – szczegóły pozwolenia wodnoprawnego
W pozwoleniu wodnoprawnym ustala się cel projektowanych do wykonania urządzeń wodnych i innych robót, cel i zakres korzystania z wód, warunki wykonywania uprawnienia oraz obowiązki niezbędne ze względu na ochronę zasobów środowiska. Co wziąć pod uwagę, określając sposób postępowania w przypadku rozruchu, zatrzymania działalności lub awarii urządzeń istotnych dla realizacji pozwolenia?
Odpowiedzialność za „podrzucone” odpady
Czy właściciel odpowie za skażenie wód odpadami składowanym na jego nieruchomości bez jego wiedzy?
Odcieki z nielegalnego składowiska zagrażają wodom – jakie podjąć działania
Gdy na terenie gminy zalegają odpady na nielegalnym wysypisku, rośnie zagrożenie dla środowiska, szczególnie dla wód. Odcieki mogą skazić grunt i wody podziemne lub nawet powierzchniowe, jeżeli śmieci zalegają w pobliżu cieku lub zbiornika. Po wykryciu takiego miejsca trzeba szybko przystąpić do działania.
Kto odpowiada za skutki powodzi – część 2
Naruszenie których obowiązków powoduje odpowiedzialność odszkodowawczą właściciela wód? Kiedy można dochodzić odszkodowania za naruszenia przepisów Prawa wodnego?
Jak wykorzystać energię ze ścieków w miejskich systemach ciepłowniczych
Dynamiczny rozwój pomp cieplnych zarówno w skali mikro dla prywatnych odbiorców, jak i w skali makro dla całych dzielnic czy miejscowości podsunął rozwiązanie polegające na wykorzystaniu energii cieplnej zawartej w ściekach jako dolne źródło taniej energii o wysokiej sprawności. Sprawdź szczegóły.
Jak dzikie składowiska odpadów wpływają na jakość wód
Nielegalne składowiska stanowią poważne zagrożenie zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla samego człowieka. Występowanie nielegalnych składowisk odpadów wiąże się z ryzykiem skażenia. Na dzikie składowiska mogą również trafić odpady niebezpieczne, które stanowią największe zagrożenie dla naturalnego stanu gleby oraz wód gruntowych i powierzchniowych, występujących na obszarze składowiska lub w jego bliskim sąsiedztwie.
Ciek wodny na terenie zakładu – czy można go samodzielnie uregulować
Fragment cieku wodnego przepływa przez teren zakładu przemysłowego, do którego właściciel posiada tytuł prawny. Woda płynąca to ciek naturalny, co oznacza, że woda i grunt pokryty tymi wodami są własnością Skarbu Państwa. Czy zakład może go samodzielnie uregulować?