Wynajmowany lokal a odpowiedzialność za odprowadzanie i badanie ścieków przemysłowych

Otwieramy laboratoria w wynajmowanych lokalach. W laboratorium ścieki z analizatorów są podłączane bezpośrednio do kanalizacji, i są to ścieki przemysłowe. W związku z tym niezbędne jest zaplanowanie regularnych badań tych ścieków w akredytowanym laboratorium, zgodnie z wymaganiami określonymi w umowie dotyczącej podłączenia do sieci wodociągowej oraz odprowadzania ścieków przemysłowych dostarczanych przez wodociągi. Kto powinien być odpowiedzialny za przeprowadzanie tych badań i odprowadzanie ścieków: wynajmujący czy najemca?

Wewnętrzna kontrola jakości wody realizowana przez przedsiębiorstwa wod.-kan.

Czy przedsiębiorstwa wod.-kan. mają obowiązek prowadzenia wewnętrznej kontroli jakości wody? Jeżeli tak, to w jakim zakresie?

Rolnicze wykorzystanie osadów – na jakich zasadach

Jaką procedurę prawną (w tym uzyskanie zezwoleń) powinien przejść rolnik, który chce rozprowadzać na swoim polu osad ściekowy z zakładowej oczyszczalni ścieków lub z komunalnej oczyszczalni ścieków? Okazuje się, że różne są możliwości, w zależności od tego, jaki to rodzaj osadu.

Odprowadzanie nieoczyszczonych ścieków do rzeki – czy jest zgodne z prawem

Czy Prawo wodne przewiduje możliwość odprowadzania ścieków do rzeki? Jakie konsekwencje grożą zakładowi, jeżeli odprowadza nieoczyszczone ścieki przemysłowe do potoku?

Na jakich warunkach jest możliwa produkcja biogazu przez gminy

Potencjał produkcji biogazu przez gminy będzie wzrastał ze względu na dostępność surowca, jak również ze względu na konieczność zmniejszania ilości odpadów unieszkodliwianych na składowiskach oraz osiągania coraz wyższych poziomów recyklingu odpadów komunalnych. Sprzyjać temu mają również plany zawarte w dokumentach rządowych, takich jak Krajowy Plan Gospodarowania Odpadami 2028.

Kto odpowiada za skutki powodzi – część 1

Biorąc pod uwagę fakt, że zjawisko hydrologiczne jest zjawiskiem niezależnym od nikogo, ustawodawca przyjął logiczne rozwiązanie w postaci normy zawartej w art. 222 § 2 ustawy z 20 lipca 2017 r. Prawo wodne. Jak wygląda kwestia odpowiedzialności za skutki powodzi?

Czy zbiornik na deszczówkę wymaga uzyskania pozwoleń

Budowa zbiornika do gromadzenia wody deszczowej wpisuje się w promocję postawy ekologicznej szerzonej w ostatnich latach zarówno przez samorząd lokalny, jak i władze na wyższym szczeblu. Przykładem jest chociażby program „Moja woda”, który ma na celu ochronę zasobów wody poprzez zwiększenie retencji na terenie posesji przy budynkach jednorodzinnych oraz wykorzystywanie zgromadzonej deszczówki i wody roztopowej. Jak natomiast wygląda sytuacja prawna zbiorników na wodę?

Czy gmina może ograniczyć mieszkańcom korzystanie z wody

W ostatnich latach obserwuje się wzrastającą presję na zasoby wodne szczególnie w okresach suszy, gdy zapotrzebowanie na wodę przewyższa dostępność. Aby zapobiec przerwom w dostawie wody wiele gmin decyduje się wprowadzić zakaz korzystania z wody do innych celów niż spożywcze i higieniczno-sanitarne. Czy prawo zezwala na takie działania? Czy władze gminy mogą ograniczyć jej mieszkańcom korzystanie z wody? Jaka kara grozi za nieprzestrzeganie takiego zakazu?