Zanieczyszczenia ścieków cząstkami plastiku – jak sobie z nim radzić
Jako główne źródło mikroplastików i mikrozanieczyszczeń w wodach powierzchniowych wymienia się miejskie oczyszczalnie ścieków, które nieefektywnie usuwają mikroplastiki. Podczas oczyszczania w oczyszczalni usuwane jest ze ścieków nawet powyżej 90% mikroplastiku obecnego w ściekach surowych. Pomimo tego pozostałe 10% wprowadzone do wód powierzchniowych stanowi istotne zagrożenie dla środowiska. Jak sobie radzić z mikroplatikiem ściekach?
Sankcje za nieutrzymywanie wylotu ścieków przemysłowych w należytym stanie
Jakie przepisy należy stosować w stosunku do wylotów urządzeń kanalizacyjnych służących do wprowadzania ścieków do wód, do ziemi lub do urządzeń wodnych? Na kim ciąży obowiązek utrzymywania w należytym stanie tych wylotów? Czy za nieprzestrzeganie przepisów grożą jakieś sankcje?
Jakości wody pitnej – wymagania prawne i praktyczne aspekty
Woda, aby być zdatną do spożycia, musi spełniać odpowiednie wymagania mikrobiologiczne i chemiczne, czyli nie może zawierać mikroorganizmów chorobotwórczych i pasożytów oraz jakichkolwiek substancji w stężeniach stanowiących potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Wymagania dotyczące jakości wody pitnej określa rozporządzenie ministra zdrowia z 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Jakie to wymagania?
Jak Prawo wodne reguluje kwestie ochrony wód podziemnych
Jednym z wielu cennych zasobów naturalnych są wody podziemne, które wymagają szczególnej troski o ich stan jakościowy oraz ilościowy. W praktyce oznacza to ochronę podziemnych zasobów wodnych przed emisją zanieczyszczeń, która może być szkodliwa dla zdrowia ludzi lub stanu środowiska oraz przed nadmierną lub niewłaściwą ich eksploatacją. Jest to szczególnie istotne z uwagi na fakt, że wody podziemne wykorzystuje się przede wszystkim do zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia oraz ewentualnie do zaopatrzenia zakładów przemysłowych wymagających wody technologicznej o wysokiej jakości.
Formalności przy budowie studni – niezbędne informacje
Wykonanie studni głębinowej nie wymaga ani uzyskania pozwolenia na budowę, ani dokonania zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Ale inwestycja ta może wymagać uzyskania pozwolenia wodnoprawnego lub sporządzenia projektu robót geologicznych. Warto sprawdzić, kiedy jest to konieczne.
Co musisz wiedzieć o kontroli kąpielisk
Każdego roku sezon kąpielowy w Polsce rozpoczyna się 1 czerwca i trwa do 30 września. W tym okresie <a >kąpieliska mogą być otwarte przez cały sezon albo tylko w określonym przedziale czasowym pod warunkiem, że figurują w wykazie kąpielisk danej gminy, zatwierdzonym aktem prawa miejscowego w formie uchwały rady gminy. W jakim zakresie kąpieliska podlegają kontroli?
Biogazownia dla oczyszczalni, czyli jak wykorzystać osady ściekowe
Biogazownia na terenie oczyszczalni to inwestycja, która ma zagwarantowany dopływ substratu, o który w żaden specjalny sposób nie musi zabiegać. Co więcej, jest to substrat niskokosztowy i niewymagający dodatkowego transportu. Jak wykorzystać osady ściekowe?