Zmiana zarządcy drogi a podmiot zobowiązany do ponoszenia opłaty stałej
Czy w przypadku zmiany zarządcy drogi następuje zmiana zobowiązanego do ponoszenia stałej opłaty za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych z jej powierzchni? Zagadnieniem tym zajął się Naczelny Sąd Administracyjny. Poznaj szczegóły.
Odpowiedzialność przedsiębiorstwa wod.-kan. za skutki awarii
Podstawowym elementem systemów zbiorowego zaopatrzenia w wodę stanowią ujęcia wody. Natomiast odpowiednia jakość i ilość ujmowanej wody są priorytetem dla pierwszego etapu produkcji wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Jednym z głównych zadań przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego jest zapewnienie niezawodnej pracy systemów zbiorowego zaopatrzenia w wodę. Co jednak w sytuacji, gdy systemy te zawiodą? Czym są poważne awarie? Kto ponosi odpowiedzialność za awarię przedsiębiorstwa?
Jak się przygotować do kontroli wydanych decyzji wodnoprawnych
W trakcie kontroli Wód Polskich przeprowadzane są oględziny terenu zakładu. Inspektorzy oceniają wizualnie urządzenia oraz instalacje znajdujące się na terenie zakładu oraz wykonają dokumentację fotograficzną. Co dokładnie jest sprawdzane? Jakie dokumenty podlegać będą kontroli?
Czy oczyszczalnia może odmówić przyjęcia nieczystości spoza aglomeracji
Czy oczyszczalnia aglomeracji ma prawo do odmowy przyjęcia nieczystości ciekłych z nieruchomości, które nie są objęte aglomeracją, jednak leżą w granicach administracyjnych gminy, która tworzy aglomerację? Nieczystości spełniają parametry stawiane przez właściciela stacji zlewnej. Czy przedsiębiorca występujący o odbiór nieczystości ciekłych na terenie danej gminy, otrzymuje zezwolenie na obszar administracyjny całej gminy, czy tylko tej części, którą obejmuje wyznaczona aglomeracja?
Czy budowa studni wymaga uzyskania pozwolenia na budowę
Czy wykonanie studni głębinowej wymaga uzyskania przez inwestora decyzji o pozwoleniu na budowę, czy dokonania zgłoszenia właściwemu organowi?
Częstotliwość pozbywania się nieczystości ciekłych – jak ją prawidłowo określić
Jaki dokument określa częstotliwość pozbywania się nieczystości ciekłych z nieruchomości niepodłączonych do sieci kanalizacyjnej? Jak określić tę częstotliwość?
Zasady udostępniania informacji o stanie zasobów wodnych
Zasoby wodne to wszelkie wody nadające się do wykorzystania i znajdujące się na danym obszarze, w sposób ciągły lub okresowy. W Polsce zasoby wodne wykazują dużą dynamikę zmian, zarówno w czasie jak i przestrzeni. Na ¾ obszaru kraju pojawiają się okresowe deficyty wody. Które organy zajmują się gromadzeniem informacji na temat zasobów wodnych? W jaki sposób udostępniane są te informacje?
Wymagania prawne dotyczące odprowadzania wód opadowych
Odprowadzanie wód opadowych z terenu działki gruntowej wraz z zabudowaniami regulują przepisy Prawa budowlanego i Prawa wodnego, a wymagania w tym zakresie stawiają konkretne przepisy rozporządzeń wykonawczych. Sprawdź szczegóły.
Pozwolenie wodnoprawne a brak urządzenia wodnego
Czy możliwe jest wydanie pozwolenia wodnoprawnego na usługę wodną, jeśli nie wykonano urządzenia wodnego niezbędnego do jej realizacji?