Wysokość opłaty zmiennej – jaki przyjąć okres rozliczeniowy
Za odprowadzenie do wód – wód opadowych lub roztopowych pobiera się opłatę stałą i opłatę zmienną. Wysokość opłaty zmiennej jest powiązana z rzeczywistym zakresem korzystania z wód i stanowi iloczyn jednostkowej stawki za określony sposób korzystania z wód oraz wymiaru tego korzystania przez oznaczony podmiot. Czy organ ustalając wysokość tej opłaty, powinien przyjąć okres rozliczeniowy wynoszący kwartał czy rok?
Przebudowa kanalizacji deszczowej – kto ustala opłatę za zmniejszenie naturalnej retencji
Czy w sytuacji gdy na skutek przebudowy kanalizacji deszczowej zmieniła się powierzchnia utwardzona, podmiot sam powinien się zgłosić do Wód Polskich z wnioskiem o ustalenie opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji powierzchni terenu?
Odcieki z przeładunku paliw – odpady czy ścieki
Kiedy odcieki paliwa stanowią odpad? Czy trzeba uszczelniać powierzchnię, na której są przelewane do zbiorników?
Odbiór nieczystości z nieruchomości spoza aglomeracji a kwestie sprawozdawcze
Czy jako podmiot odbierający nieczystości ciekłe mam obowiązek analizować pod względem przynależności do aglomeracji każdą nieruchomość, z której odebrałem nieczystości ciekłe?
Nowelizacja ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków – co się zmieni
Na początku bieżącego roku pojawiła się nowa wersja projektu ustawy nowelizującej tzw. ustawę zaopatrzeniową. Projekt ma na celu przeniesienie do polskiego porządku prawnego regulacji zawartych w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2184 z 16 grudnia 2020 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
Gdy właściciel szamba nie chce podłączyć się do sieci
Na terenie gminy często zdarza się, że mieszkańcy mający możliwość podłączenia się do kanalizacji chcą podpisywać umowy na wywóz nieczystości płynnych. Część z nich nie zamawia wywozu – potrzebują umowy, by przedstawić podczas kontroli. Czy Prawo wodne reguluje takie sytuacje? Co w sytuacji, gdy klient twierdzi, że nie ma środków finansowych, aby podłączyć się do sieci?
Cena za wodę i ścieki – czy grożą nam podwyżki
Stale ro snące koszty związane z energią elektryczną, a także wysoka inflacja to główne powody, dla których samorządy oraz firmy wod.-kan. zgłaszają konieczność zmiany taryf wodnościekowych. To z kolei wiąże się z podwyżkami cen za wodę i ścieki.