Zmiana powierzchni odwadnianej a zmiana pozwolenia wodnoprawnego

Inwestor posiada pozwolenie wodnoprawne na wykonanie wylotu oraz na odprowadzanie wód opadowych lub roztopowych do rowu (urządzenia wodnego). Czy w przypadku zwiększenia odwadnianej powierzchni w taki sposób, aby ilość odprowadzanych wód się nie zwiększyła, należy uzyskać nowe pozwolenie wodnoprawne?

Zasady kontroli zbiorników bezodpływowych

Zgodnie ustawą z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wójt, burmistrz lub prezydent miasta jest obowiązany prowadzić kontrolę, co najmniej raz na dwa lata, nieruchomości wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe i przydomowe oczyszczalnie ścieków. Czy organ ma obowiązek skontrolować wszystkie wspomniane nieruchomości? Czy kontrola musi być prowadzona w terenie i zakończyć się protokołem kontroli podpisanym przez właściciela nieruchomości? Jakie konsekwencje poniesie gmina, gdy zaniecha kontroli?

Miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli a kwestia pozwolenia wodnoprawnego

Czy wykonanie plaży okazjonalnie wykorzystywanej jako miejsce do kąpieli nad brzegiem jeziora będącego własnością Skarbu Państwa wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego?

Kontrola ilości wywiezionych ścieków na podstawie danych o zużyciu wody

Zgodnie z art. 6 ust. 5a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach burmistrz ma obowiązek kontrolowania prawidłowości pozbywania się nieczystości ciekłych. Z zapisów regulaminu utrzymania czystości w gminie wynika, że nieczystości ciekłych należy pozbywać się z częstotliwością uniemożliwiającą przepełnienie zbiornika bezodpływowego, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał. Czy oprócz częstotliwości wywozu organ może kontrolować ilość wywiezionych ścieków na podstawie danych o zużyciu wody, pozyskanych od przedsiębiorstwa wodociągowego?

Konsekwencje korzystania z ujęcia wody bez pozwolenia wodnoprawnego

Jakie konsekwencje grożą przedsiębiorcy korzystającemu z własnego ujęcia wód na potrzeby zakładu bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego?

Jak wydłużyć pozwolenie wodnoprawne

Podmiot posiada pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego do kanalizacji innego podmiotu i chce wystąpić z wnioskiem, zgodnie z art. 414 ust. 2 ustawy Prawo wodne, o jego wydłużenie. Czy poza operatem wodnoprawnym z pierwotnego wniosku, oświadczeniem, że zawarte w nim dane są aktualne, organ może wymagać dołączenia aktualnej zgody właściciela kanalizacji?

Czy grobla wokół stawu to oddzielne urządzenie wodne

Czy grobla wokół zwykłego stawu do retencji wody powinna być traktowana jako odrębne urządzenie wodne, na które potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne? Staw jest wykonywany na zgłoszenie wodnoprawne zgodnie z art. 394 ust. 1 pkt 9 ustawy z 20 lipca 2017 r. Prawo wodne.

Częstotliwość opróżniania zbiorników bezodpływowych na ogródkach działkowych

W jaki sposób ustalić zapisy dotyczące częstotliwości opróżniania zbiorników bezodpływowych znajdujących się na działkach ogrodowych położonych na rodzinnych ogrodach działkowych? Większość działek użytkowanych jest sezonowo od kwietnia do października – czy można wymagać od działkowiczów opróżniania zbiorników co najmniej raz na 3 miesiące? Co w sytuacji, gdy działki zamieszkiwane są przez cały rok?