Opróżnianie zbiorników bezodpływowych – która stacja zlewna jest właściwa

Czy przedsiębiorca składający wniosek o zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych musi wskazać stację zlewną znajdującą się na terenie aglomeracji, na której planowana jest działalność?

Drenaż odwadniający wokół budynku – czy wymaga pozwolenia wodnoprawnego

Kiedy należy wykonać drenaż odwadniający wokół budynku? Czy wymaga on uzyskania pozwolenia wodnoprawnego?

Co może powodować wzrost miedzi w ściekach

Jesteśmy firmą produkcyjną zajmującą się produkcją różnego typu kopert. W badaniach ścieków zauważyliśmy wzrost poziomu miedzi. Co może być powodem wzrostu tego pierwiastka w ściekach?

Przeniesienie pozwolenia wodnoprawnego za zgodą zakładu

Prawa i obowiązki wynikające z pozwolenia wodnoprawnego mogą przejść na inny podmiot m.in. za zgodą zakładu, na którego rzecz pozwolenie to zostało wydane. Sprawdź szczegóły.

Opóźnione sprawozdanie z wywozu ścieków – kary niezgodne z konstytucją

Artykuły 9xb pkt 2, art. 9zc ust. 1 oraz art. 9zf ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2016 r. do 8 sierpnia 2022 r., w zakresie, w jakim przewidują obowiązek nałożenia kary pieniężnej za opóźnienie w przekazaniu gminie sprawozdania z działalności polegającej na opróżnianiu zbiorników bezodpływowych i transporcie nieczystości ciekłych, bez względu na okoliczności tego czynu, są niezgodne z konstytucją. Jakie są konsekwencje tego wyroku w praktyce?

Operat wodnoprawny na likwidację urządzenia wodnego – praktyczne wskazówki

Z których przepisów wynika konieczność sporządzenia operatu wodnoprawnego w przypadku likwidacji urządzenia wodnego? Co powinien zawierać taki operat? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Odwodnienie dróg – czy konieczne są separatory

Najbardziej typowym rozwiązaniem służącym odprowadzaniu wód opadowych z powierzchni dróg są przydrożne rowy. Czy wody opadowe z drogi krajowej, wojewódzkiej lub powiatowej klasy G mogą być odprowadzane do takiego rowu bez konieczności zastosowania separatora?

Kto odpowiada za instalację hydrantu do celów ppoż.

Czy  gmina będąca właścicielem sieci wodociągowej może zezwolić prywatnemu inwestorowi na montaż hydrantu na sieci wodociągowej w celu zapewnienia wody do zewnętrznego gaszenia pożaru?

Gdy podmiot nie przekazuje wyników prowadzonych pomiarów

Co grozi podmiotowi, który nie wywiązuje się z obowiązku złożenia sprawozdania wynikającego z art. 304 ustawy z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne? Jakie kroki powinien podjąć organ Wód Polskich w takim przypadku?