Zasady opiniowania planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych

Jakie są zasady opiniowania planu rozwoju i modernizacji urządzeń wod.-kan. przez organ regulacyjny? W jakim zakresie regulator opiniuje plan rozwoju?

Wprowadzanie do kanalizacji ścieków zawierających substancje szczególnie szkodliwe

Przedsiębiorca wytwarzający ścieki może samodzielnie odprowadzać je swoimi urządzeniami kanalizacyjnymi i wprowadzić do środowisk. A także odprowadzać te ścieki do urządzeń kanalizacyjnych innego podmiotu, który będzie wprowadzał je do środowiska wraz ze ściekami swoimi lub innych podmiotów. Na jakich zasadach?

Wniosek o unieważnienie decyzji WIOŚ – kiedy możliwy

Jeżeli nie zgadzasz się z decyzją administracyjną, którą wydał WIOŚ, możesz złożyć wniosek o jej unieważnienie. Do kogo złożyć taki wniosek i czy zawsze zostanie pozytywnie rozpatrzony? Co się stanie, gdy organ unieważni decyzję?

Rozbudowa parkingu a pozwolenie wodnoprawne

Czy w przypadku rozbudowy parkingów o dodatkowe miejsca postojowe konieczne jest opracowanie nowego operatu wodnoprawnego i uzyskanie nowego pozwolenia?

Jakie są propozycje KE dotyczące zmian dyrektywy ściekowej

Dyrektywa Rady z 21 maja 1991 r. dotycząca oczyszczania ścieków komunalnych (01/271/EWG), tzw. dyrektywa ściekowa, ma na celu ochronę środowiska w Unii Europejskiej (UE) przed niekorzystnym oddziaływaniem (takim jak eutrofizacja) ścieków komunalnych. Dyrektywę należało wdrożyć do 2015 roku. Tymczasem KE dokonała jej ewaluacji i zaproponowała zmiany. Jakie?

Jak wygląda procedura przyrzeczenia pozwolenia wodnoprawnego

Uzyskanie pozwolenie wodnoprawnego to w przypadku niektórych inwestycji całkiem skomplikowane przedsięwzięcie. Co więcej, obok pozwolenia budowlanego czy innych formalności może ono stanowić tylko jeden z licznych etapów na drodze do realizacji zamierzenia. W takiej sytuacji warto mieć wcześniej pewność, że po spełnieniu określonych warunków otrzymamy pozwolenie wodnoprawne. Temu służy przyrzeczenie pozwolenia wodnoprawnego.

Jak budować na terenach zalewowych

Przepisy Prawa wodnego nie zabraniają realizacji budowy na obszarach szczególnego zagrożenia, jednak w myśl art. 390 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z 20 lipca 2017 r. na lokalizowanie na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią nowych obiektów budowlanych wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego. Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Jak brzmi nowa definicja pojęcia nieczystości ciekłych

Z dniem 9 sierpnia 2022 r. na podstawie nowelizacji ustawy Prawo wodne zmienione zostały m.in. przepisy ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W szczególności znowelizowano jej art. 2 ust. 1 pkt 1 – rozszerzono zakres pojęcia nieczystości ciekłych. Jak obecnie brzmi definicja nieczystości ciekłych?

Budowa małej elektrowni wodnej – jak wygląda procedura administracyjna

Elektrownia wodna jako odnawialne źródło energii z wykorzystaniem spadku wód kwalifikuje się jako mała elektrownia wodna (MEW), jeżeli jej moc zainstalowana mieści się w kryterium 5MW. Jak uzyskać zgodę na jej budowę, a następnie eksploatację?