W jaki sposób wyliczana jest opłata zmienna

Przedsiębiorca, mający stosowne pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie do wód wód opadowych lub roztopowych, ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej służące do odprowadzania opadów atmosferycznych albo w systemy kanalizacji zbiorczej w granicach administracyjnych miast, jest zobowiązany do samodzielnego składania co kwartał stosownych oświadczeń, na podstawie których wyliczane są opłaty zmienne. W jaki sposób wyliczana jest ta opłata?

Poznaj nowe kary pieniężne w Prawie wodnym

Ustawa z 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw zmienia przepisy dotyczące kar pieniężnych wymierzanych gminom, które nie dopełniają obowiązków sprawozdawczych dotyczących KPOŚK oraz obowiązków dostosowywania aglomeracji do konkretnych wymagań dyrektywy ściekowej. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na ten temat.

Odprowadzanie ścieków do studni chłonnej – na jakich zasadach

Czy odprowadzanie oczyszczonych ścieków bytowych do studni chłonnej należy zaliczyć do wprowadzania ścieków do ziemi, czy do urządzeń wodnych? O jakie pozwolenie należy wystąpić?

Nowe obowiązki gmin w zakresie przydomowych oczyszczalni ścieków

W związku z koniecznością dostosowania prawodawstwa polskiego do wymagań dyrektywy 91/271/EWG z 21 maja 1991 r. dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych (tzw. dyrektywa ściekowa), polski ustawodawca wprowadził ustawę z 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw. Co się zmieniło w kwestii przydomowych oczyszczalni ścieków?

Kontrola WIOŚ – cel, przebieg i koszty

Czy kontrola WIOŚ może wiązać się z kosztami dla przedsiębiorstwa? Kto ponosi koszty pobieranych próbek/analiz? Kto określa koszty i na jakiej podstawie?

Gdy gmina odmówi przejęcia urządzenia wod.-kan.

Zgodnie z przepisami gmina ma obowiązek przejęcia urządzeń wod.-kan. wybudowanych ze środków własnych inwestora. Co w przypadku gdy odmówi takiego przejęcia? Czy ma do tego prawo?

Budowa na terenie zalewowym – jak przebiega procedura administracyjna

Czy trzeba wystąpić o pozwolenie wodnoprawne w przypadku budowy altany na terenie zalewowym? Jakie decyzje należy uzyskać? Kto będzie stroną postępowania i jak powinna przebiegać cała procedura?