Zakazy w Prawie wodnym – czego dotyczą

Prawo wodne reguluje zasady korzystania z wód, w tym także ustanawia szereg zakazów. Które przepisy je regulują? Czego dotyczą zakazy? Czy wszystkie mają charakter bezwzględny?

Przyłączenie do sieci kanalizacyjnej a możliwości techniczne

Właściciele nieruchomości mają obowiązek przyłączenia się do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Co jednak w sytuacji, gdy nie można przyłączyć się do gminnej kanalizacji sanitarnej z uwagi na brak możliwości technicznych i konieczność budowy urządzeń umożliwiających przyłączenie do sieci?

Odpłatne przejęcie urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych przez gminę

Na jakich zasadach odbywa się przejęcie urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych przez gminę? Czy gmina może odmówić przejęcia takich urządzeń?

Magazynowanie destruktu asfaltowego – co z odciekami

Nie zawsze możliwe jest zabezpieczenie gromadzonych odpadów tak, aby nie przedostawały się opady deszczu lub śniegu. Wówczas mogą powstawać niebezpieczne dla środowiska odcieki. Czym są wody odciekowe? Czy odcieki z magazynowania destruktu asfaltowego mogą być niebezpieczne?

KPOŚK – obowiązki sprawozdawcze gminy

Polska zobowiązana jest do wypełnienia wymogów dyrektywy ściekowej, zachowując określone terminy i okresy przejściowe. Krajowy program oczyszczania ścieków komunalnych powstał, aby określić faktyczne potrzeby w zakresie uporządkowania gospodarki ściekowej oraz stworzyć harmonogram działań. Jakie obowiązki w tym zakresie ciążą na gminach?

Jak obliczyć wysokość opłaty za wodę pobraną ze studni

Na potrzeby dbania o zieleń pobieramy wodę ze studni. Mamy pozwolenie wodnoprawne na pobór wód do celów innych niż spożywcze. Jesteśmy zobowiązani do uiszczania opłaty za pobraną wodę. Jak wyliczyć jej wysokość? Jaka jest stawka za 1 m3 pobranej ze studni wody?

Ryzykowna lokalizacja inwestycji na terenie powodziowym

Wzrost liczby inwestycji i obiektów budowlanych na terenach zagrożonych powodzią skutkuje wzrostem ryzyka utraty mienia. Dlatego przed udzieleniem zgody na lokalizowanie obiektów budowlanych władze gminy muszą zdawać sobie sprawę z ograniczeń, które wynikają z uwarunkowań prawnych. Jaka jest rola gminy w ochronie przed skutkami powodzi?

Nieruchomość nad wodą – o czym musi wiedzieć właściciel

Prawo wodne rozróżnia wody publiczne i prywatne. Zgodnie z art. 211 wody mogą być własnością Skarbu Państwa, innych osób prawnych albo osób fizycznych. Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości bezpośrednio sąsiadującej z wodą, warto mieć świadomość, czy jest to woda publiczna czy prywatna. Sprawdź, o czym powinieneś wiedzieć, by nie narazić się na negatywne konsekwencje swoich działań.

Katastrofa ekologiczna Odry – czy zwiększy się kontrola nad ściekami

W konsekwencji ostatniej katastrofy ekologicznej związanej z zanieczyszczeniem Odry władze postanowiły zająć się problemem ścieków i ich nielegalnego odprowadzania. Jakie są plany zmian?