Wysokie koszty energii – wsparcie dla przedsiębiorców
Wzrost cen energii elektrycznej i gazu dotyczy przede wszystkim przedsiębiorstw. To skutkuje podwyżką cen produktów (i usług) dla konsumentów, czyli w rzeczywistości dotyczy każdego z nas. W związku z tym rząd postanowił udzielić przedsiębiorcom pomocy publicznej w latach 2022–2024. Projekt ustawy o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022–2024 został już przyjęty przez Sejm. Kto będzie mógł liczyć na wsparcie i w jakim zakresie?
Uważaj na wzmożone kontrole w zakresie gospodarowania ściekami!
Sytuacja na Odrze sprawiła, że zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne powinni liczyć się ze wzmożonymi kontrolami w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Sprawdź, jakie obowiązki mają właściciele nieruchomości jeśli chodzi o gospodarkę wodno-ściekową, jak często mogą być kontrolowani i co im grozi za łamanie przepisów.
Umowa na odbiór ścieków – jaką powinna mieć formę?
Podmiot zajmujący się świadczeniem usług opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych musi zawierać umowy z właścicielami nieruchomości, z których odbiera nieczystości ciekłe. Jaką formę powinna mieć taka umowa? Czy musi być to umowa, czy może być to pisemne zlecenie?
Skażenie rzek w kontekście Prawa wodnego i gospodarki wodno-ściekowej
Katastrofa ekologiczna Odry zwróciła uwagę na stan polskich rzek, które są bardzo zanieczyszczone. Wśród powodów ich zanieczyszczenia wymienia się m.in. skażenia biogenami rolniczymi, ściekami przemysłowymi i bytowymi oraz odpady, w tym substancje ropopochodne i plastik. Jak wygląda kontrola czystości polskich rzek i jakie zagrożenia dla nich niesie gospodarka wodno-ściekowa?
Odcieki ze składowiska odpadów – definicja i skład
Aby móc prawidłowo zagospodarować odcieki z miejsc magazynowania odpadów komunalnych, należy w pierwszej kolejności zapoznać się z ich definicją, a także dowiedzieć się, co wpływa na ich skład. Tylko w pod takimi warunkami będziemy mogli podjąć odpowiednie działania, by odcieki te nie stanowiły zagrożenia dla środowiska, w szczególności wodnego. Czym są odcieki ze składowiska odpadów i od czego zależy ich skład?
Nakazanie przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej – na jakich warunkach
Czy odpowiedni organ może wydać decyzję nakazującą przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej? Jeśli tak, to w jakiej sytuacji? Jakie warunki powinny zostać spełnione?
Jakie są metody oczyszczania odcieków składowiskowych?
Wybór metody oczyszczania odcieków dokonywany jest w oparciu o ich skład i właściwości. Przykładowo młode odcieki ze względu na wysoką wartość ilorazu BZT5/ChZT mogą być efektywnie oczyszczane metodami biologicznymi. Natomiast procesy fizyko-chemiczne rekomendowane są dla odcieków charakteryzujących się niskim ilorazem BZT5/ChZT i wysoką zawartością składników toksycznych. Przy czym mogą być stosowane zarówno do ich wstępnej obróbki i/lub właściwego oczyszczania. Jakie są metody oczyszczania odcieków składowiskowych i czym się różnią?