Czym jest taryfa tymczasowa?

Ustawa z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków w art. 24c ust. 4 wprowadza materialno-prawną podstawę decyzji administracyjnej, na mocy której organ regulacyjny władny jest ustalić taryfę tymczasową. Czym jest taryfa tymczasowa? Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby móc ją określić? O czym należy pamiętać?

Warunki przyłączenia do sieci – czy można żądać spełnienia większej liczby warunków niż w ustawie

Mocą nowelizacji prawa budowlanego z 13 lutego 2022 r. do ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków dodano art. 19a. Przepis ten ujednolica procedurę przyłączeniową oraz normuje obowiązki przedsiębiorstw wod.-kan. Sprawdź szczegóły.

Ślad wodny – ile wody zużywamy

Światowe zasoby wody słodkiej są ograniczone, a w dzisiejszych społeczeństwach konsumpcyjnych woda ta zużywana jest w zatrważających ilościach. W światowej gospodarce każdy przeciętny konsument zużywa średnio aż 5000 litrów wody dziennie. W Polsce średnia wartość zużycia wody przez przeciętne gospodarstwo domowe to od 350 do 400 litrów każdego dnia.

Skrócenie taryfy – jak wygląda procedura

Aktualna sytuacja ekonomiczno-gospodarcza może prowadzić do sytuacji, w której zatwierdzone przez organ regulacyjny taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków podczas taryfikacji otwartej w 2021 roku okażą się niewystarczające do pokrycia kosztów działalności przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. W tej sytuacji przedsiębiorstwa mogą skorzystać ze specjalnego trybu polegającego na wygaszeniu dotychczasowej taryfy i zatwierdzeniu w jej miejsce nowej. Jak wygląda procedura skrócenia taryfy?

Elektrownie wodne a susza

Elektrownia jako zakład przemysłowy ma za zadanie wytwarzanie energii elektrycznej w wyniku procesu przetwarzania innych form energii, tzw. pierwotnej. W przypadku elektrowni wodnej źródłem tej energii jest energia potencjalna wody. Elektrownia wodna stanowi niekonwencjonalne źródło energii, a wśród odnawialnych źródeł jest stosunkowo tania i najintensywniej wykorzystywana. A czy susza stanowi problem dla jej działalności?

Co musisz wiedzieć o kontroli WIOŚ

Inspekcja Ochrony Środowiska wykonuje kontrole przestrzegania warunków ustalonych w decyzjach wydanych na podstawie ustawy Prawo wodne i przestrzegania warunków ustalonych w pozwoleniach zintegrowanych. Kontrola WIOŚ dotyczy m.in. pobranych wód oraz ochrony wód przed zanieczyszczeniami. Wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska pełnią istotną rolę przy wykrywaniu chemicznego i biologicznego skażenia wód.

Co grozi za pozbywanie się ścieków niezgodnie z prawem?

Obowiązek właściwego zagospodarowania nieczystości ciekłych, niestety, nie zawsze jest respektowany. W tym artykule przyjrzymy się temu, jakie kary grożą osobom pozbywającym się ścieków w niedozwolony prawem sposób.

Najnowsze zmiany w przepisach związane z tzw. dyrektywą ściekową

Konieczność dostosowania przepisów do wymogów tzw. dyrektywy ściekowej i doprecyzowania monitorowania i kontroli indywidualnych systemów oczyszczania ścieków poskutkowała zmianami w ustawie Prawo wodne, ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Sprawdź szczegóły.