Zbiornik ziemny na opady – co się z tym wiąże

Zakład przemysłowy odprowadza wody opadowe z terenu utwardzonego poprzez separator do wykopanego zbiornika ziemnego na swoim terenie. Jakie uwarunkowania prawne wiążą się z takim zbiornikiem?

Orzecznictwo sądów w zakresie taryf, czyli jak unikać błędów

Proces zatwierdzania taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków na lata 2021–2024 jest prawie zakończony. Wody Polskie zatwierdziły około 90% taryf. Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, które nie zgadzały się ze stanowiskiem regulatora odnośnie do swojej taryfy, wnosiły odwołania. Wiele spraw ostatecznie trafiło do sądu. Jakie kwestie najczęściej były przedmiotem rozstrzygnięć?

Okazjonalne kąpieliska – mniej formalności

Miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli, funkcjonujące przez okres nie dłuższy niż 30 kolejnych dni w roku kalendarzowym, może zostać utworzone, w przypadku gdy nie jest uzasadnione utworzenie kąpieliska. Warto pamiętać, że od 21 kwietnia 2022 r. obowiązują nowe przepisy, dzięki którym procedura tworzenia miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli jest dużo krótsza.

Kiedy pozwolenie wodnoprawne nie będzie potrzebne

Nie wszystkie prace i działania wymagają uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Czasami wystarczy samo zgłoszenie. Ustawa z 20 lipca 2017 r. – Prawo Wodne (dalej: PW) precyzyjnie to reguluje. Na jakie działania nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego?

Czym jest plan rozwoju i modernizacji urządzeń

Czym jest plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych? Jakie kompetencje w tym zakresie ma gmina? Czy rada gminy może odmówić jego zatwierdzenia?

Czy osady z czyszczenia kanalizacji to ścieki

Do tej pory uznawaliśmy osad z czyszczenia kanalizacji za ściek komunalny zawierający jedynie wyższe stężenie zawiesin i części stałych niż typowe ścieki komunalne dopływające kanałem do oczyszczalni. Czy prawidłowo? Czy osad ten należy uznać za odpad i ewidencjonować go w BDO? Osady te są przewożone w stanie płynnym cysterną i dostarczane bezpośrednio na wlot oczyszczalni, podobnie jak ścieki z szamba.

Będą kolejne zmiany w Prawie wodnym

W dyrektywie nr 91/271/EWG Komisja Europejska zobowiązała wszystkie państwa członkowskie do zapewnienia, aby aglomeracje miejskie odpowiednio odbierały i oczyszczały ścieki. Odpowiedzią na konieczność dostosowania polskiego prawa do wspomnianej dyrektywy Unii Europejskiej dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych jest projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, który został właśnie przyjęty przez Radę Ministrów. Czego dotyczą planowane zmiany?

Analiza ryzyka ujęcia wody – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Najważniejszym elementem – nazwijmy to – formalnoprawnym ochrony zasobów wód wykorzystywanych do produkcji wody pitnej jest analiza ryzyka ujęcia wody. Ale czym ona właściwie jest? Prawo wodne używa tej nazwy na określenie nie tylko konkretnego dokumentu, ale także całego postępowania kończącego się sporządzeniem stosownej dokumentacji. Na czy ona polega, kiedy i kto powinien jej dokonać?