Zrzeczenie się dotychczasowego pozwolenia wodnoprawnego – w którym momencie
Przed zakończeniem obowiązywania dotychczasowego pozwolenia wodnoprawnego złożono wniosek na podstawie art. 407 ustawy Prawo wodne o wydanie pozwolenia wodnoprawnego. Nie wnioskowano o ustalenie kolejnego okresu obowiązywania pozwolenia wodnoprawnego na podstawie art. 414 ust. 2 Prawa wodnego z uwagi na nieaktualne operaty. Czy wnioskodawca powinien wcześniej wystąpić o zrzeczenie się dotychczasowego pozwolenia wodnoprawnego? Czy można określić datę, od której będzie obowiązywać zrzeczenie?
Woda z fontanny miejskiej – czy to ściek
Czy woda znajdująca się w fontannie to ściek? Gdzie odprowadzać wodę z fontanny? Czy nadaje się ona do ponownego wykorzystania?
Umowa na korzystanie z prywatnej kanalizacji
Pytanie dotyczy zawierania umów na odbiór wód deszczowych i roztopowych oraz ich zagospodarowania przez właściciela kanalizacji deszczowej. Czy spółka, która nie jest organem samorządowym ani Wodami Polskimi, natomiast to właściciel kanalizacji deszczowej, do której wprowadzane są wody opadowe z terenu odrębnego podmiotu gospodarczego oraz zajmuje się produkcją, przesyłem oraz dystrybucją ciepła i energii elektrycznej, produkuje również oraz dystrybuuje wodę pitną i przemysłową, oczyszcza ścieki, unieszkodliwia odpady, prowadzi obrót produktami naftowymi oraz uprawia rośliny energetyczne, może na podstawie art. 9 ust. 3 oraz art. 35 ust. 1 i ust. 3 pkt 7 Prawa wodnego zawrzeć przedmiotową umowę i obciążyć drugą stronę kosztami odbioru i zagospodarowaniem tych wód proporcjonalnie do wielkości zlewni?
Przedłużenie pozwolenia wodnoprawnego przez nowy podmiot
Czy o przedłużenie pozwolenia wodnoprawnego na podstawie art. 414 ust. 2 Prawo wodne może wystąpić inny podmiot niż wskazany w poprzednio uzyskanym pozwoleniu wodnoprawnym?
Pozwolenie wodnoprawne w pozwoleniu zintegrowanym
Podmiot ma pozwolenie zintegrowane ważne bezterminowo. W pozwoleniu tym jest również uwzględnione pozwolenie wodnoprawne na pobór wód. Czy w takim przypadku pozwolenie wodnoprawne również jest ważne bezterminowo? Czym dokładnie jest pozwolenie zintegrowane i kto może wystąpić z wnioskiem o jego wydanie?
Konsekwencje niewdrożenia dyrektywy ściekowej – co dalej
W dyrektywie nr 91/271/EWG Komisja Europejska (KE) zobowiązała wszystkie państwa członkowskie do zapewnienia, aby aglomeracje miejskie odpowiednio odbierały i oczyszczały ścieki, eliminując lub ograniczając w ten sposób wszystkie niepożądane skutki, jakie się z nimi wiążą przy ich uwalnianiu do jednolitych części wód. Polska do dzisiaj nie zapewniła właściwych rozwiązań. Jakie działania zostały podjęte w celu wdrożenia dyrektywy ściekowej?
Jedno pozwolenie wodnoprawne dla dwóch podmiotów
Dwa podmioty wystąpiły o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzenia wodnego (studni) i na usługę wodną (pobór wody ze studni). Ilość pobieranej wody jest wspólna, nie dokonano podziału poboru na poszczególnych wnioskodawców. Czy można wydać jedno pozwolenie? Czy należy podzielić opłatę stałą?
Jaki akt administracyjny na likwidację urządzenia wodnego
Czy na likwidację urządzenia wodnego (stawu) wymagana jest decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, czy tylko pozwolenie wodnoprawne?
Jak odprowadzać wody opadowe, a jak ścieki przemysłowe
Obecnie wody opadowe i roztopowe nie są kwalifikowane jako ścieki. Jak odprowadzać deszczówkę, a jak ścieki przemysłowe? Czy dozwolone jest odprowadzanie wód opadowych razem ze ściekami przemysłowymi do kanalizacji deszczowej?