Przepisy o komunalnych osadach ściekowych – jakie zmiany zawiera aktualny projekt
Na stronie Komisji Europejskiej można zapoznać się z aktualną wersją projektu rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie stosowania komunalnych osadów ściekowych, uwzględniającą uwagi wniesione w ramach uzgodnień i konsultacji publicznych. Co się zmieniło?
Problem ze ściekami na obszarach nieskanalizowanych – wyniki kontroli NIK
Jak wynika z przeprowadzonej przez NIK kontroli ponad 80% wszystkich ścieków komunalnych pochodzących z nieruchomości niepodłączonych do kanalizacji trafiło do środowiska w stanie nieoczyszczonym. W przypadku nieruchomości wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe to prawie 90%.
Odmulanie rowów melioracyjnych – czy wymaga pozwolenia
Jednym z istotnych problemów polskiej ochrony przyrody jest presja, jaką na ekosystemy wodne wywierają tzw. prace utrzymaniowe wód i rowów. Przepisy art. 118 ust. 1 i art. 118b ustawy o ochronie przyrody oraz art. 22 ust 1b ustawy Prawo wodne określają, jakie działania i w jakich obszarach podlegają obowiązkowemu zgłoszeniu przed wykonywaniem „prac utrzymaniowych” wód i rowów do regionalnego dyrektora ochrony środowiska, a jakie są z obowiązku takiego zgłoszenia zwolnione.
Myjnia samochodowa to nie tylko pozwolenie wodnoprawne
Działalność myjni samochodowej należy do przedsięwzięć, które znacząco wpływają na nasze środowisko naturalne. Z tego powodu jej prowadzenie wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Część z nich dotyczy właśnie tego, w jaki sposób myjnia korzysta ze środowiska. Nie jest to tylko pozwolenie wodnoprawne, lecz sporo innych dokumentów administracyjnych. Sprawdź jakich!Chcąc prowadzić myjnię samochodową, należy przede wszystkim uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, która wydawana jest przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Modernizacja oczyszczalni ścieków – kwestia pozwoleń
Z reguły przebudowa, rozbudowa czy modernizacja oczyszczalni ścieków wymaga zmiany pozwolenia wodnoprawnego czy pozwolenia zintegrowanego. Formalna różnica polega na tym, że w przypadku pozwolenia wodnoprawnego należy wystąpić o nową decyzję, wygaszając tym samym aktualną. Natomiast do obowiązującego pozwolenia zintegrowanego wydanego dla instalacji wraz z oczyszczalnią ścieków przemysłowych można wprowadzić zmiany, gdyż pozwala na to konkretny przepis prawny.
Kontrola w trakcie pandemii – uprawnienia i obowiązki WIOŚ
Czy w czasie zapowiedzianej kontroli z wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska (WIOŚ) kontrolerzy mają obowiązek wylegitymować się i przedstawić paszport covidowy? Jakie powinni przedstawić dokumenty? Czy dopuszczalne są kontrole niezapowiedziane?
Kiedy i komu organ zakaże korzystania z wód
Obowiązujące od 1 stycznia 2018 r. nowe Prawo wodne przyznało organom Wód Polskich uprawnienia w zakresie kontrolowania gospodarowania wodami. Jednocześnie ustawodawca wprowadził nowe sankcje, które przewidują możliwość wydania decyzji o zakazie korzystania z wód. Taką decyzję organ może wydać, jeżeli w wyniku kontroli gospodarowania wodami ustali, że dany podmiot działa bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego.
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach – dla jakich inwestycji
Przed wydaniem niektórych dokumentów przedsiębiorca może być zobligowany do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, jeżeli planowane przedsięwzięcie jest wymienione w rozporządzeniu w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. z 2019 r. poz. 1839). Których dokumentów dotyczy ten obowiązek? Jak długo ważna jest decyzja?
Czy budowa drogi może naruszyć stosunki wodne
Przepisy prawa nie regulują definicji stosunków wodnych. Ich zmiana wywołana działalnością człowieka związana jest z konkretnym działaniem właściciela gruntu wpływającym na ukształtowany w terenie system zasobów wodnych. Czy budowa drogi może naruszać stosunki wodne?