Wody opadowe na terenie bazy transportowej – o czym trzeba pamiętać

Jakie warunki należy spełnić przy eksploatacji kanalizacji deszczowej na terenie bazy transportowej? O czym należy pamiętać?

Odroczenie ponownej legalizacji wodomierzy – czy jest możliwe

Czy można odroczyć termin ponownej legalizacji wodomierzy, jeżeli tak, to jak powinna wyglądać procedura?

Negatywna opinia regulaminu dostarczania wody

Co w sytuacji, gdy regulator negatywnie zaopiniuje projekt regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków? Jakie są konsekwencje? Czy każde zmiany w regulaminie również należy zaopiniować?

Co warto wiedzieć o opłatach za szczególne korzystanie z wód

Usługi wodne to rodzaj korzystania z wód. Opłacie za usługi wodne podlega m.in. pobór wód podziemnych lub wód powierzchniowych, czy wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi. Oprócz usług wodnych w rozumieniu art. 35 ust. 1 i 3 Prawa wodnego (PW) obowiązkiem ponoszenia opłaty za usługi objęto przewidziane w art. 269 PW, przypadki szczególnego korzystania z wód. Co podlega opłacie? Co jeszcze warto wiedzieć na temat opłat za szczególne korzystanie z wód?

Bieg 45-dniowego terminu na zatwierdzenie taryfy w orzecznictwie sądów

Przepisy regulują ustalanie cen za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków w oparciu o taryfę, która podlega zatwierdzeniu przez organ regulacyjny. Istotny jest tu 45-dniowy termin, jaki ma organ na ocenę przedstawionego mu projektu taryfy. Jak nieporozumienia wokół sposobu stosowania tego mechanizmu wyjaśnia najnowsze orzecznictwo sądów administracyjnych?

Prawne zasady reklamacji opłat za usługi wodne

Jeżeli podmiot obowiązany do ponoszenia opłat za usługi wodne, któremu przekazano informację o ustaleniu wysokości opłaty stałej lub zmiennej, nie zgadza się z jej wysokością, może złożyć reklamację. Co należy wiedzieć o zasadach takiej reklamacji?

Nowe zasady ustalania opłat za pobór wody – będzie opóźnienie

Wiemy już, że nowe zasady ustalania opłat za pobór wód zaczną obowiązywać dopiero za 2 lata. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodne. Zgodnie z jego treścią nowe zasady wspomnianych opłat, zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku, a nie tak jak początkowo planowano od 1 stycznia 2022 roku. Skąd takie opóźnienie?

Inwestycje wod.-kan. w ramach Polskiego Ładu

Jak wynika z założeń Polskiego Ładu rząd zamierza przeznaczyć 4 mld zł na inwestycje wodno-kanalizacyjne. Ponad 1700 gmin otrzyma dodatkowe fundusze na inwestycje w tym zakresie, a pieniądze mają być przekazane podmiotom jeszcze w tym roku.

Gospodarka wodna w Nowym Polskim Ładzie

W ostatnich tygodniach często dyskutowanym tematem pozostaje kwestia Nowego Ładu. Czym on jest? To strategia rozwoju ogłoszona przez  władze państwowe, obejmująca wiele dziedzin życia, w tym między innymi zagadnienia związane z ochroną środowiska, w tym również z gospodarką wodną. Głównym założeniem Nowego Ładu w tym zakresie to „zielone” inwestycje i programy wspierające obywateli. Główny cel to m.in. przeciwdziałanie skutkom suszy czy zmniejszenie „betonozy” miast. Najważniejsze punkty tej strategii przedstawione w dokumencie „Polski ład” dotyczące gospodarki wodnej znajdziesz w tym artykule.