Przedłużenie pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzanie ścieków do rowu – czy jest możliwe
Czy można ubiegać się o wydłużenie terminu obowiązywania pozwolenia wodnoprawnego?
Producenci wody – obowiązki wobec konsumentów i gminy
Producenci wody to przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, podmioty dostarczające lub wykorzystujące wodę, pochodzącą z indywidualnego ujęcia w ramach działalności gospodarczej lub w budynkach użyteczności publicznej, budynkach zamieszkania zbiorowego lub w podmiotach działających na rynku spożywczym, wykorzystujących wodę przeznaczoną do spożycia. Sprawdź, jakie mają obowiązki wobec konsumentów w zakresie bezpieczeństwa produktu.
Poznaj kompetencje dyrektora RZGW Wód Polskich
Dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej jest organem właściwym w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego w sprawie zdecydowanej większości pozwoleń wodnoprawnych i ocen wodnoprawnych. Jakie jeszcze są jego kompetencje i jakie rodzaje decyzji mieszczą się w ramach jego właściwości?
Jak uniknąć błędów w regulaminie dostarczania wody i odprowadzania ścieków
W bieżącym roku z uwagi na zmiany w przepisach rady gmin zostały zobowiązane przez ustawodawcę do zmiany dotychczasowych regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Przy okazji zmiany regulaminów warto wyeliminować inne błędy w zapisach, które może podważyć organ regulacyjny lub właściwy wojewoda. O czym warto pamiętać, przygotowując nowe?
Innowacyjne rozwiązania do odprowadzania wody zanieczyszczonej
Zazwyczaj popularniejsze rozwiązania w budownictwie koncentrują się głównie na ograniczaniu zużycia energii elektrycznej, pomijając rolę innych mediów, czyli wody. Woda jest drugim najbardziej kosztownym medium i stanowi znaczący koszt eksploatacyjny zarówno dla właścicieli, jak i najemców. Wdrożenie rozwiązań np. w zakresie recyklingu wody szarej lub zagospodarowania wód opadowych pozwoli na obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Taki patent to również wymierne korzyści dla środowiska oraz możliwość uzyskania punktów do certyfikacji budynków. Wyzwaniem jest więc zagospodarowanie zużytej, pochodzącej z pryszniców, umywalek i pralek wody, jej oczyszczenie, a także odzysk wody deszczowej (przewidziany w projekcie budynku).
Czy gmina odpowiada za utrzymanie hydrantów przeciwpożarowych
Czy w świetle przepisów ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków dopuszczalne jest obciążanie gmin, na terenie których przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne prowadzi działalność z zakresu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków, opłatami z tytułu utrzymania w gotowości hydrantów przeciwpożarowych, które są elementem sieci wodociągowej przedsiębiorstwa?