Technologie uzdatniania wody w nowym wydaniu – mobilna jednostka odwróconej osmozy
Procesy i technologie produkcyjne wymagają zastosowania wody o określonych parametrach. Tylko odpowiedni proces uzdatniania wody poz wala uzyskać właściwy surowiec do produkcji, czynnik chłodzący, rozcieńczalnik, środek lub składnik środków do mycia itp. W systemach uzdatniania wody zawsze liczą się też wydajność i koszty.
Poznaj zasady przejmowania urządzeń wodociągowych
Gdy prywatny inwestor wyręcza państwo (a w zasadzie samorząd) w wybudowaniu sieci wodociągowo-kanalizacyjnej i robi to samodzielnie i na własny koszt, może domagać się przejęcia tych urządzeń za wynagrodzeniem. Ale czy zawsze? I na jakich warunkach?
Odprowadzanie ścieków bytowych do gruntu – czy wymaga pozwolenia?
Czy ścieki przemysłowe zawierające w swoim składzie ścieki komunalne (bytowe) z zakładu po oczyszczeniu mogą zostać rozsączone na terenie zakładu? Czy takie działanie wymaga pozwolenia wodnoprawnego i uiszczenia opłaty?
Nowoczesne metody oczyszczania ścieków – bioaugmentacja
Rosnąca ilość ścieków zmusza do poszukiwania nowych, bardziej skutecznych metod ich oczyszczania. Jedną z nich jest zastosowanie bioaugmentacji w procesach biologicznego oczyszczania ścieków i utylizacji osadów. Na czym polega ta metoda?
Likwidacja urządzenia wodnego, które powstało nielegalnie
Budowa urządzenia wodnego bez dochowania obowiązków formalnoprawnych może prowadzić do sporych kłopotów. Nie zawsze legalizacja jest możliwa, a wówczas trzeba urządzenie zlikwidować. Na jakich zasadach należy to zrobić?
Liczba pozwoleń wodnoprawnych a liczba opłat
Czy podmiot występujący o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na korzystanie z kilku wylotów obejmujących ten sam rodzaj korzystania z wód jest zobowiązany do uiszczenia wielokrotności opłaty?
Jak przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne mogą racjonalizować zużycie wody
Ograniczanie strat wody powinno stanowić jedno z najważniejszych działań zakładów wodociągowych, gdyż umożliwia obniżenie kosztów sprzedawanej wody i zmniejsza ubytki tego cennego zasobu. Przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne mogą stosować sprawdzone, standardowe metody zapobiegania marnowaniu wody, ale też w miarę możliwości finansowych wykorzystywać nowoczesne, bardzo skuteczne technologie. Jakie?
Brak informacji rocznej o wysokości opłaty stałej – co dalej
Wysokość opłaty stałej jest ustalana przez Wody Polskie oraz przekazywana podmiotom obowiązanym do ponoszenia opłat za usługi wodne w formie informacji rocznej, zawierającej także sposób obliczenia tej opłaty. Co w sytuacji, gdy przedsiębiorstwo nie otrzyma takiej informacji?