Warunki realizacji inwestycji na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią

Istnieją tereny, zlokalizowane w bliskiej odległości rzek i potoków, które są wyjątkowo narażone na klęskę żywiołową, jaką jest powódź. Na takich obszarach może z łatwością dojść do lokalnych podtopień i powodzi, powodujących znaczące straty materialne. Z tego względu inwestycje planowane na terenach zagrożonych powodzią są objęte szczególną ochroną Prawa wodnego. Jakie są warunki realizacji inwestycji na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią?

Skąd się biorą podwyżki opłat za wodę i ścieki

Ze względu na kondycję finansową przedsiębiorstw wod.-kan. wzrost opłat za wodę i ścieki w wielu przypadkach jest nieunikniony. To jednak aspekt ocenny w kontekście konkretnego przedsiębiorstwa oraz jego warunków finansowo-ekonomicznych. Oceny tej może dokonać regulator w ramach analizy wniosku taryfowego prowadzonej w postępowaniu administracyjnym. Skąd się biorą podwyżki za wodę i ścieki?

Opłaty w Prawie wodnym w praktyce

Zakład ma powierzchnię powyżej 3500 m2 – tereny zielone stanowią 55,6%, natomiast tereny zielone razem z dachami – 74,81%. W tę powierzchnię wsiąkają wody opadowe i roztopowe. Woda ta jest zagospodarowywana na własnej działce na terenach nieutwardzonych. Natomiast z części utwardzonej woda jest odprowadzana razem ze ściekami do zakładowej oczyszczalni i po oczyszczeniu odprowadzana do rzeki, na co zakład ma pozwolenie. Czy należy uiszczać opłatę za zmniejszenie naturalnej retencji?

Nowe technologie uzdatniania wody dzięki funduszom NFOŚiGW

Inwestycje wodociągowo-kanalizacyjne, w tym mające na celu unowocześnienie technologii uzdatniania wody mogą skorzystać z dofinansowania ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Na ww. przedsięwzięcia przewidziano pożyczki w ramach programu priorytetowego „Adaptacja do zmian klimatu oraz ograniczanie skutków zagrożeń środowiska”. Jakie są warunki pozyskania funduszy, jak wygląda procedura wnioskowania, oceny wniosków i zawarcie umowy?

Jak zmniejszyć zużycie energii w oczyszczalniach ścieków?

 Branża wodociągowo-kanalizacyjna jest jedną z najbardziej energochłonnych gałęzi gospodarki w Polsce i stanowi około 1,5% w krajowym zużyciu energii elektrycznej. Czemu branża ta zużywa tak znaczne ilości energii? Jakie działania podjąć, by zwiększyć wydajność energetyczną oczyszczalni ścieków? 

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków zgodnie z przepisami

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków podlega regulacjom prawnym w zakresie przepisów Prawa budowlanego, Prawa ochrony środowiska i Prawa wodnego. Przepisy te w wielu przypadkach są niespójne i budzą sporo problemów interpretacyjnych. Ten artykuł   pomoże Ci usystematyzować wiedzę w tym zakresie.

Biomasa jako źródło energii – czyli przyszłość osadów ściekowych

Czy osady ściekowe z oczyszczalni mogą stać się niedługo cennym źródłem energii? Czy elektrociepłownie są lub powinny być zainteresowane wykorzystaniem biomasy w kontekście ich modernizacji?