Oczyszczone ścieki komunalne z zakładu – jak je zagospodarować

Przedsiębiorstwa mające własną oczyszczalnię ścieków muszą coś zrobić z produktem działania takiej oczyszczalni. Zobaczmy, jakie są wówczas możliwości.

Ochrona wód przed zanieczyszczeniami azotanami – co może skontrolować organ

W kwestii ochrony jakości wód duże znaczenie mają m.in. zanieczyszczenia azotanami pochodzącymi z gospodarstw rolnych. Stosowanie nawozów, szczególnie azotowych mineralnych, jak też naturalnych w postaci stałej i płynnej (obornik, gnojówka, gnojowica) jest konieczne w celu uzyskania plonów, jednakże ich niewłaściwe stosowanie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska. Które przepisy regulują kwestie obowiązków związanych z ochroną wód przed azotanami? Co w tym zakresie mogą skontrolować inspektorzy ochrony środowiska?

Jak zlokalizować przecieki w sieci wodno-kanalizacyjnej?

Wycieki wody do gruntu są nieodłączną częścią eksploatacji sieci wodociągowej. Konsekwencją występujących w ramach sieci awarii i wycieków mogą być straty środowiskowe (straty wody i energii) oraz finansowe. Opisane w tym artkule metody i urządzenia dają obecnie dobrą gwarancję wykrycia i szybkiego usunięcia tego typu awarii. Poznaj szczegóły.

Farmaceutyki i mikroplastiki – szczególne wyzwanie dla oczyszczalni ścieków

Wymagania prawne wobec wody nadającej się do spożycia, także ścieków, które mogą być ponownie wykorzystane się zwiększają. Dlatego z czasem konieczne będzie powszechne zastosowanie metod oczyszczania ze związków, które są dużym zagrożeniem dla środowiska naturalnego i zdrowia ludzi, jakimi są pozostałości leków i mikroplastiki. Wciąż zwiększające się wymagania dotyczące jakości wody to przede wszystkim wyzwanie dla oczyszczalni ścieków. I temu niezwykle istotnemu tematowi poświęcony jest ten artykuł.

Badania ścieków a Sars-CoV-2

Patogeny zawarte w ściekach mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzkiego. Obecna sytuacja epidemiologiczna skłoniła naukowców do badania ścieków pod kątem zawartości w nich wirusa SARS-CoV-2. W aktualnej literaturze można znaleźć wiele wyników badań potwierdzających obecność wirusa w ściekach. Jak wygląda kwestia dostawy ścieków w czasie epidemii koronawirusa?