Źródła zagrożeń dla jakości ujmowanej wody podziemnej
Zły stan jakości wód utrudnia, a czasem nawet uniemożliwia, wykorzystanie zasobów wodnych dla potrzeb ludności i gospodarki narodowej, wpływa na obniżenie jakości środowiska wodnego, powoduje konsekwencje gospodarcze i ekonomiczne oraz obniżenie jakości życia ludności, a w niektórych przypadkach wpływa na stan zdrowotny. Jakie są źródła zagrożeń dla jakości wody podziemnej? W jaki sposób zanieczyszczenia przedostają się do wód podziemnych?
Zadania władz lokalnych w zakresie ochrony przeciwpowodziowej
Ochrona przeciwpowodziowa wpisuje się w politykę zapobiegania sytuacjom kryzysowym, która należy do kompetencji administracji rządowej oraz wszystkich szczebli jednostek samorządu terytorialnego. Na najniższym szczeblu obowiązek przeciwdziałania powodziom spoczywa na gminie. Jakie zadania mają władze lokalne w zakresie ochrony przeciwpowodziowej?
Wnioski taryfowe – zwróć uwagę na koszty
W bieżącym roku mija pełny okres obowiązywania taryf wodno-ściekowych zatwierdzanych w 2018 roku przez nowego regulatora. Zarówno organy regulacyjne, jak i przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne spotkały się z nową rzeczywistością zatwierdzania taryf. Wiele wniosków taryfowych nie odpowiadało wymogom formalnym, ani nie spełniało warunków określonych w ustawie. Aby szybko i bezproblemowo zatwierdzić taryfy należy przede wszystkim policzyć wszelkie koszty. Jak to prawidłowo zrobić?
Skutki przekroczenia ilości wody w przelewie burzowym
Czy jest możliwe odprowadzanie wody opadowej do przelewu burzowego w kanalizacji? A jeśli tak, to ile tej wody można odprowadzać i co grozi za przekroczenie tej ilości?
Obowiązki organu w postępowaniu o naruszenie stosunków wodnych
Tak zwane naruszenie stosunków wodnych to sytuacje, w których na jednej nieruchomości doprowadza się do takich zmian, które skutkują zmianą przepływu wody czy jej stanu na gruncie sąsiednim. Jakie działania może podjąć poszkodowany właściciel nieruchomości? Jakie obowiązki w tym zakresie mają organy?
Kiedy WIOŚ nie uzna wyników pomiarów
Kiedy wojewódzki inspektor ochrony środowiska może nie uznać przedkładanych mu wyników pomiarów?