Zwolnienia z obowiązku uzyskania pozwolenia wodno-prawnego – kiedy możliwe

Przepisy Prawa wodnego wymagają, aby podmiot korzystający z wody posiadał pozwolenie wodnoprawne. Ale nie jest to wcale regułą i istnieje cały katalog sytuacji, w której możemy korzystać z określonych wód, w określonych celach, bez jakichkolwiek pozwoleń.

Opłata za zmniejszenie retencji po nowemu – co oznaczają zmiany

Nadal trwają prace nad specustawą suszową, która zawiera m.in. regulacje związane ze zmniejszoną retencją. Planowana zmiana zakłada za zmniejszenie naturalnej retencji wód opadowych i roztopowych opłatę w wysokości maksymalnej 1,5 zł od m2. Z czego wynikają zmiany? Jakie i kogo dotkną ich skutki?

Opłata podwyższona za niewłaściwe odprowadzanie ścieków – jak ją obliczyć

Wojewódzki inspektor ochrony środowiska za naruszenie warunków korzystania ze środowiska określonych w pozwoleniu wodnoprawnym w zakresie odprowadzanych ścieków wymierza opłaty podwyższone (dawniej zwane karami) na podstawie art. 289, art. 290 ustawy z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne. W jaki sposób poprawnie obliczyć wysokość takiej opłaty?

Na czym polega monitoring wód podziemnych

Wody podziemne z uwagi na powszechność występowania oraz wysoką jakość są bardzo ważnym źródłem zaopatrzenia ludności w wodę pitną. Ochrona tych wód realizowana jest między innymi przy wykorzystaniu sieci punktów monitorujących zarówno stan jakościowy, jak i ilościowy wód podziemnych. Na czym polega monitoring wód podziemnych?

Masz zbiornik wodny? Sprawdź, czy musisz badać jakość wody!

Osoby posiadające zbiorniki wodne na swojej nieruchomości mają pewne obowiązki z tym związane. Ale czy wśród nich jest konieczność okresowego badania jakości wody?

Magazynowanie odpadów a kwestia odcieków

Inwestor posiada utwardzony plac, na którym zbierane są odpady (wszystkie niebezpieczne odpady są gromadzone pod dachem w odpowiednich pojemnikach, tzw. mauzerach itp.). W jaki sposób zagospodarować wody opadowe, jeżeli nieruchomość nie jest podłączona do miejskiej kanalizacji? Aktualnie po deszczu woda gromadzi się na placu, a następnie wchłania się do ziemi. Czy sytuację tę należy uregulować?

Jak postąpić z odpadami z elektrowni wodnej

W elektrowniach wodnych są tzw. kraty, które wychwytują płynącą moczarkę, by nie uszkodziła ona maszyn. Wiele elektrowni wodnych ma wątpliwości co do sposobu postępowania z moczarką kanadyjską. W przypadku wyciągnięcia moczarki z krat i wrzucenia z powrotem do wody po drugiej stronie elektrowni – czy należy ją traktować jako odpad? Druga opcja – moczarka nie zostanie fizycznie wyjęta z wody, ale z krat trafi specjalnym kanałem na drugą stronę elektrowni, pozostając ciągle w wodzie – czy to jest odpad?

Czym jest awaryjne pogorszenie jakości wód

Jak zdefiniować awaryjne pogorszenie jakości wód? W których przepisach szukać definicji?