Wprowadzasz ścieki do cudzej kanalizacji bez pozwolenia – musisz się liczyć z konsekwencjami
Jakie konsekwencje prawne grożą osobie, która wprowadza do kanalizacji obcego podmiotu ścieki przemysłowe zawierające substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego, bez pozwolenia wodnoprawnego?
Warunki odprowadzania ścieków do wód lub do ziemi
Wprowadzający ścieki do wód lub do ziemi są obowiązani zapewnić ochronę wód przed zanieczyszczeniem, w szczególności przez budowę i eksploatację urządzeń służących tej ochronie, a tam, gdzie jest to celowe, powtórne wykorzystanie oczyszczonych ścieków (art. 83 ust. 1 ustawy Prawo wodne). Jakie warunki należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi?
Procedury postępowania w przypadku zgłoszenia awaryjnego pogorszenia jakości wód
Jakie są zasady postępowania w przypadku zgłoszenia zdarzeń awaryjnych, w tym poważnych awarii dotyczących zanieczyszczenia śródlądowych wód powierzchniowych lub zanieczyszczenia poziomów wodonośnych wód podziemnych?
Pozyskiwanie energii z wody i wiatru – wymagania
Jakie wymagania należy spełnić, by produkować energię z wody lub wiatru? Co na to przepisy?
Opłata za zmniejszenie retencji terenu a system kanalizacji otwartej lub zamkniętej
Jedną z przesłanek, która musi być spełniona, aby powstał obowiązek uiszczenia opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej, jest funkcjonowanie nieruchomości na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej. Ustawa Prawo wodne nie zawiera jednak definicji takiego systemu. Czy indywidualny system odprowadzania wód opadowych niepołączony z siecią gminną spełnia kryteria systemu kanalizacji otwartej lub zamkniętej?
Jesteś dostawcą ścieków? Poznaj swoje obowiązki!
Podmioty będące dostawcą ścieków przemysłowych muszą znać ciążące na nich obowiązki. To istotne, by uniknąć negatywnych konsekwencji za zaniedbania i nieprawidłowości w tym zakresie. Sprawdź, jakie obowiązki związane są z dostawą ścieków.
Jakie mogą być prawne skutki działania bez lub wbrew pozwoleniu wodnoprawnemu?
Czym grozi nieprzestrzeganie lub brak decyzji – pozwolenia wodnoprawnego? Z jakimi negatywnymi konsekwencjami musi liczyć się podmiot, który nie wykonuje określonych w pozwoleniu wodnoprawnym obowiązków?Dział XII ustawy z 20 lipca 2017 roku – Prawo wodne zawiera przepisy karne. Sankcjonują one określone zachowania podmiotów, niezgodne z przepisami ustawy. Część z takich zachowań będzie polegało na wykonywaniu czynności, do których potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne.
Czy można korzystać z przydomowej oczyszczalni ścieków w celach gospodarczych
Obiekt hotelowo-gastronomiczny planuje wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków o przepustowości 7,5 m3 na dobę. Ścieki oczyszczone wprowadzane będą do rowu. Czy wymagane jest pozwolenie wodnoprawne, a także zgłoszenie czy pozwolenie na budowę?