Przyłączenie nieruchomości do sieci – organ musi zbadać techniczne możliwości

Obowiązek przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej spoczywa na właścicielu tej nieruchomości. Obowiązku takiego nie mają właściciele nieruchomości, na których terenie znajduje się przydomowa oczyszczalnia ścieków. Co jednak w sytuacji, gdy sieć kanalizacyjna istnieje, ale nie ma technicznych możliwości przyłączenia się do niej? Czy w każdym przypadku, gdy sieć istnieje, a nie ma oczyszczalni ścieków organ może wydać decyzję nakazującą wykonanie przyłączenia?

Pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie ścieków komunalnych

Wprowadzanie ścieków komunalnych do wód lub do ziemi, jak każda usługa wodna, wymaga na gruncie Prawa wodnego (zgodnie z art. 389 pkt 1 ustawy – Prawo Wodne) uzyskania zgody wodnoprawnej w formie pozwolenia wodnoprawnego. Co powinno zawierać pozwolenie i jakie są istotne elementy treści pozwolenia na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi?

Pomiary odprowadzanych ścieków – co powinieneś wiedzieć

Przedsiębiorstwa odprowadzające ścieki do wód i ziemi są zobligowane do wykonywania badań jakości ścieków. Jak często pobierać próbki i jakie są sposoby ich pobierania? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Ogród deszczowy – czyli jak zatrzymać wodę w mieście

W dużych miastach realnym zagrożeniem staje się deficyt wody. Niezbędne jest więc zapewnienie odpowiedniego poziomu jej retencjonowania tak, aby minimalizować straty zasobów wodnych.  Popularnym w ostatnim czasie stał się ogród deszczowy – to proste rozwiązanie, pozwalające na ograniczenie spływu wód opadowych do kanalizacji. Czym dokładnie jest ogród deszczowy, czy jego utworzenie wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego?

Jak zainwestować w osady ściekowe

Przedsiębiorcy, którzy decydują się zainwestować w instalacje do przetwarzania osadów ściekowych, aby na tym zarobić, mają do dyspozycji wiele pomysłów na strategie biznesowe. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Energooszczędne budownictwo – systemy ogrzewania

Budownictwo energooszczędne to już rzeczywistość. Od 1 stycznia 2021 r. wszystkie nowoprojektowane budynki są zobligowane do spełnienia zaostrzonych wymagań dotyczących ich charakterystyki energetycznej. W przeciwnym wypadku nie będzie możliwości uzyskania pozwolenia na budowę.

Czy można dokonać zmian w pozwoleniu wodnoprawnym

Pozwolenie wodnoprawne to decyzja administracyjna, która upoważnia do szczególnego korzystania z wód oraz wykonywania urządzeń wodnych, na przykład wprowadzania ścieków do wód i ziemi. Czy można dokonać w niej zmian?

Co warto wiedzieć o ujęciach wody?

Ujęcia wody to jedne z podstawowych urządzeń wodnych. Są to zazwyczaj zespoły urządzeń wraz z budowlami służącymi do pobierania wody dla wodociągów z ewentualnie wstępnym oczyszczeniem na poszczególnych urządzeniach stanowiących integralną część ujęcia (kraty, sita). Ujęcia wód dzieli się na rodzaje w zależności od miejsca poboru. Co warto o nich wiedzieć?