Wymagania formalne budowy stawu

Budowa stawu rekreacyjnego, rybnego czy stawu przeznaczonego do oczyszczania ścieków lub nawadniania plantacji bywa jednak przedsięwzięciem wymagającym zarówno pod względem technicznym, jak i od strony prawnej. Zanim więc przystąpimy do wykonania akwenu, dopełnijmy wszystkich niezbędnych formalności technicznych i prawnych.

Ustawa, która ma pomóc walczyć z suszą

Praca międzyresortowego zespołu ds. suszy zaowocowały projektem ustawy, która ma pomóc w walce z problemem postępujących niedoborów wody. Nowe prawo ma usprawnić realizację inwestycji zapobiegających suszy i zapewnić większe dochody gminom z opłat za utratę naturalnej retencji.

Urządzenia służące do retencji wody w świetle orzecznictwa

Wody opadowe z nawierzchni nabrzeża i odwodnienia kanałów instalacyjnych odprowadzane są do kanalizacji deszczowej. Odwodnienie nawierzchni realizowane jest za pomocą odwodnień liniowych z rusztem żeliwnym. Oczyszczenie wód opadowych odbywa się poprzez zespół odwadniająco-separujący, m.in. w oparciu na osadniki żelbetowe, prefabrykowane, separatory koalescencyjne, studzienki kontrolne czy wpusty w ścianie nabrzeża. Czy można przyjąć, że wody opadowe z terenów utwardzonych (nabrzeże) są odprowadzane za pomocą urządzeń retencyjnych?

Pozwolenie na szczególne korzystanie z wód wygasa – co dalej

Jak należy postąpić w sytuacji, gdy w najbliższym czasie kończy się ważność dotychczasowego pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie do cudzych urządzeń kanalizacyjnych ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego? Czy należy złożyć wniosek o ustalenie kolejnego okresu obowiązywania tego pozwolenia? 

Pięć źródeł przydatnych do opracowań wodnoprawnych

Gdy sporządzamy operat wodnoprawny, musimy posiłkować się wieloma materiałami, zarówno literaturowymi, jak i dostępnymi online. Przedstawiamy przykładowe strony internetowe, na których znajdziemy sporo informacji niezbędnych do opracowania operatów wodnoprawnych.

Od niektórych zakazów możesz uzyskać zwolnienie

Przepisy Prawa wodnego przewidują zakaz podejmowania określonych działań na terenach szczególnie narażonych na zanieczyszczenia. Niektóre z nich są zakazami bezwzględnymi, od innych zaś przedsiębiorcy będą mogli zostać zwolnieni, na podstawie decyzji odpowiedniego organu. W tym celu muszą jednak złożyć stosowny wniosek. W jakich przypadkach można to zrobić i jak powinien wyglądać taki wniosek? Odpowiedź znajdziesz w niniejszym artykule.

Jak oczyścić dno stawu zgodnie z prawem?

Prace polegające na oczyszczeniu stawu, odbywają się w określonym porządku prawnym. Czy podmiot wykonujący te prace powinien uzyskać pozwolenie wodnoprawne lub dopełnić innych formalności?

Gdy pobór wód podziemnych realizuje dwa cele

Jeżeli pobór wód podziemnych realizuje dwa cele, tj. odwodnienie kopalni, czyli cel związany z górnictwem i wydobywaniem oraz jednocześnie zaopatrzenie ludności w wodę, to taki pobór wód nie spełnia przesłanek koniecznych do spełnienia, by móc zostać zwolnionym z opłaty za usługi wodne. Do takich wniosków doszedł WSA w Lublinie, a następnie NSA.

Dotacje na geotermię i energetykę wodną – masz czas do 30 października

Do 30 października 2020 r. trwa nabór wniosków w programie „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”. W ramach tych naborów łączna pula środków wynosi ponad 10 milionów euro i można je przeznaczyć na inwestycje wykorzystujące energię geotermalną i produkcję energii w istniejących małych elektrowniach wodnych. Za nabory odpowiada Ministerstwo Klimatu wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.