Zapisy dotyczące ochrony środowiska w umowie najmu – o czym warto pamiętać
W umowie najmu podmiot wynajmujący zobowiązuje się do oddania przedmiotu najmu w użytek najemcy w zamian za wynagrodzenie w postaci czynszu. Umowa być zawarta na czas określony lub nieoznaczony. W umowie takiej poza aspektami regulującymi podstawowe warunki najmu warto również uregulować kwestie związane z ochroną środowiska i odpowiedzialnością wynikającą z nieprzestrzegania przepisów w tym zakresie. O czym warto pamiętać zawierając umowę najmu? Jakie kwestie środowiskowe, w tym dotyczące gospodarki wodno-ściekowej powinno się uwzględnić w takiej umowie? Czy ustalenie obowiązków pomiędzy stronami ma sens? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.
Urządzenie wodne po wygaśnięciu pozwolenia wodnoprawnego
W jakich sytuacjach pozwolenie wodnoprawne wygasa? Kto po wygaśnięciu pozwolenia wodnoprawnego staje się właścicielem urządzenia wodnego? Na kim ciąży obowiązek ponoszenia kosztów jego konserwacji/utrzymania w odpowiednim stanie po wygaśnięciu pozwolenia? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.
Umowa najmu a obowiązek ponoszenia opłat za odprowadzanie wód
Firma wynajmuje część budynku, powyżej 3500 m2. Jakie ma obowiązki w związku z gospodarką wodną? Czy opłata za odprowadzanie wód (retencja) należy do jej obowiązków? Czy inne opłaty, zgłoszenia lub oświadczenia z tego tytułu obowiązują korzystającego z budynku na podstawie umowy najmu?
Ścieki a pozwolenie wodnoprawne
Ścieki socjalne, komunalne i przemysłowe – czym są? Co trzeba wiedzieć na ich temat w kontekście pozwolenia wodnoprawnego? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
Obowiązki przedsiębiorcy wynikające z Prawa wodnego
Firma planuje zakup budynku z terenem, parkingiem oraz placem do magazynowania odpadów. Jakie obowiązki związane ze sprawozdawczością i opłatami wynikającymi z ustawy Prawo wodne będzie miał przedsiębiorca?
Jak zgodnie z prawem wyznaczyć kąpielisko – kompetencje gminy
Przyjęta w 2017 r. ustawa – Prawo wodne uregulowała status wód przeznaczonych dla celów rekreacyjnych. Według ustawy tylko kąpieliska dają gwarancję bezpiecznego wypoczynku nad wodą, ponieważ są objęte wymogami wyznaczonymi dla takich miejsc.
Jak obliczyć ilości ścieków odprowadzanych do środowiska
Chcesz wiedzieć, jak obliczyć ilość ścieków odprowadzanych do środowiska? Poniżej przedstawiamy przykładowe obliczenie ilości ścieków bytowych odprowadzanych do odbiornika oczyszczonych w oczyszczalni ścieków, odprowadzanych do rzeki.
Informacja o sposobie i zakresie prowadzenia pomiarów
Spółka złożyła wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na pobór wód podziemnych z ujęcia własnego. Od zarządu zlewni otrzymała wezwanie do usunięcia braków. Według organu nie podano informacji o sposobie i zakresie prowadzenia okresowych pomiarów wydajności studni. Jak uzupełnić wniosek?
Gmina pomoże w sfinansowaniu przydomowej oczyszczalni ścieków
Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków jest bardzo dobrą alternatywą szamba w sytuacji, gdy nieruchomość i obiekt na niej zlokalizowany nie może zostać podłączony do sieci kanalizacji sanitarnej lub gdy istniejące szambo jest w kiepskim stanie. Warto rozważyć instalację urządzeń oczyszczających ścieki, jeśli tylko pozwala na to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz warunki gruntowo-wodne. Co prawda koszt takiej instalacji jest dość wysoki, ale samorządy wychodzą mieszkańcom naprzeciw uruchamiając programy dofinansowań takich instalacji. Sprawdź, w jaki sposób gmina może Ci pomóc sfinansować inwestycję.