Uważaj! Gdy przekroczysz warunki określone w pozwoleniu – zapłacisz więcej

W jakich sytuacjach podmiot będzie zobowiązany do poniesienia opłaty podwyższonej za korzystanie z usług wodnych?

Uciążliwość zapachowa z sieci wodociągowo-kanalizacyjnej

Ministerstwo Środowiska już wielokrotnie podejmowało próby ustalenia dopuszczalnych poziomów odorów w powietrzu, jednak bezskutecznie. Ciągle trwają na ten temat debaty i prace. Póki co przedsiębiorcy mogą stosować tzw. Kodeks przeciwdziałania uciążliwości zapachowej opracowany przez Departament Ochrony Powietrza i Klimatu. Co jest główną przyczyną odorów z sieci wod-kan i najważniejsze – jak temu zaradzić?

RODO w przedsiębiorstwie wodno-kanalizacyjnym – co powinieneś wiedzieć

Zawarcie umowy i jej realizacja oraz świadczenie usług dostarczania wody i odprowadzania ścieków wiąże się z koniecznością przetwarzania danych osobowych klientów. Może też ono dotyczyć takich sytuacji jak przejmowanie urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, czy nabywania tytułów prawnych do nieruchomości dla potrzeb inwestycji. Jakie są główne obowiązki związane z RODO i co to oznacza dla przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych?

Kontrola starych oczyszczalni ścieków

Niektóre zakładowe oczyszczalnie, które były budowane w latach 60. i 70. na potrzeby pracowników skupionych w małych osiedlach, zostały przejęte przez samorządy. Oczyszczalnie te zaczęły obsługiwać stale powiększające się osiedla. Ich zrzut powiększył się z ok. 2,5 tyś. m3 do 10 – 15 tyś. m3. Czy można sprawdzić, czy spełniają one nadal warunki posiadanych pozwoleń wodnoprawnych?

Sprawdź co powinno zawierać oświadczenie opłat za usługi wodne

Od kiedy istnieje obowiązek składania oświadczeń opłat za usługi wodne? Co powinno zawierać takie oświadczenie i do którego organu należy je złożyć?  Czy jest dostępny wzór takiego oświadczenia?

Likwidacja urządzeń wodnych w praktyce sądowej

Jeżeli właściciel urządzenia wodnego nie wystąpił z wnioskiem o legalizację urządzenia wodnego lub nie uzyskał decyzji legalizacyjnej, właściwy organ Wód Polskich nakłada na właściciela tego urządzenia, w drodze decyzji, obowiązek likwidacji urządzenia, ustalając warunki i termin wykonania tego obowiązku. Jak do zagadnienia likwidacji urządzeń wodnych podchodzą polskie sądy i co budzi najwięcej wątpliwości. Sprawdź w poniższym artykule!

Kiedy budowa zbiornika wodnego jest samowolą budowlaną

Budowa zbiornika wodnego prawie zawsze wymaga uzyskania pozwolenia na budowę (oraz pozwolenia wodnoprawnego) albo podlega obowiązkowi zgłoszenia. Niedopełnienie tych formalności skutkuje uznaniem obiektu za samowolę. A co w sytuacji, gdy oczyścimy istniejący, naturalny zbiornik? Czy takie czynności będą traktowane jako roboty budowlane?

Czy mała elektrownia wodna to urządzenie wodne

Określenie statusu prawnego danej inwestycji ma kluczowe znaczenie dla możliwości jej wykonania oraz kosztów jakie muszą być poniesione – a w konsekwencji jej opłacalności. Dlatego planując budowę czy zakup istniejącej małej elektrowni wodnej należy wiedzieć co tak naprawdę kupujemy.