Wykorzystywanie osadów ściekowych do rekultywacji składowiska odpadów
Pytanie: Czy osady ściekowe o kodzie 19 08 05 pochodzące z komunalnej oczyszczalni ścieków można wykorzystać do rekultywacji biologicznej składowiska odpadów? Jakie badania należy przeprowadzić?
Uwaga! Planowane są kolejne zmiany w Prawie wodnym
Stosowanie nowej ustawy Prawo wodne wykazało konieczność doprecyzowania niektórych rozwiązań prawnych, w szczególności wydawania zgód i przyrzeczeń wodnoprawnych oraz pozwoleń zintegrowanych. Poza tym pojawiły się pewne problemy w kwestii gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa, a także stosowania nowego systemu opłat za usługi wodne. Dlatego też Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przygotowało kolejne usprawnienia Prawa wodnego, które zawarte będą w nowelizacji ustawy.
Służebność przesyłu – czy gmina zapłaci właścicielowi za wodociąg na jego posesji
Gmina planuje budowę kanalizacji na terenie prywatnym. W tej sytuacji może wystąpić o ustanowienie służebności przesyłu, obejmujące prawo do korzystania z działki na czas budowy kanalizacji czy obowiązek zaniechania nasadzeń na tym terenie. Czym jest służebność przesyłu? Z jakimi ograniczeniami wiąże się jej ustanowienie? Czy gmina powinna zapłacić wynagrodzenie za służebność?
Pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie ścieków do cudzej kanalizacji
Pytanie: Czy jeżeli przedsiębiorstwo ma podpisaną umowę na odprowadzanie ścieków bytowych oraz wód opadowych i roztopowych do kanalizacji miejskiej, to konieczne jest jeszcze uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego według nowej ustawy Prawo wodne?
Pozwolenie wodnoprawne dla myjni samochodowej – czy jest konieczne
Czy właściciel myjni samochodowej ma obowiązek posiadania pozwolenia wodnoprawnego? Jeśli tak, jak może je uzyskać?
Poznaj zasady uiszczania opłat za usługi wodne
Zakład odprowadza do rzeki wody popłuczne z zakładowej stacji uzdatniania wody, ścieki przemysłowe i socjalno-bytowe z zakładowej oczyszczalni ścieków oraz wody opadowe i roztopowe z odwodnienia terenu zakładu poprzez zbiornik retencyjny. Ponadto pobiera wody podziemne do potrzeb zaopatrzenia w wodę (dwie studnie wiercone). Dysponuje pozwoleniem wodnoprawnym w powyższym zakresie. Od kiedy należy uiszczać opłaty stałe i jak je wyliczyć? Na jakie konto należy je wpłacać, gdzie i kiedy? Czy opłaty zmienne będą uiszczane jak dotychczas na podstawie sprawozdania rocznego do urzędu marszałkowskiego?
Organizacja kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli – co się zmieniło
Wielkimi krokami zbliża się tegoroczny sezon kąpielowy, dlatego już dziś warto zapoznać się z zasadami organizowania kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. Te ostatnie zasługują na szczególną uwagę, gdyż pod rządami nowej ustawy ich organizacja znacząco różni się od organizacji dotychczasowych miejsc wykorzystywanych do kąpieli. Co się zmieniło w tym zakresie? Jak zorganizować kąpielisko i jakie są obowiązki organizatora? Kiedy złożyć odpowiedni wniosek i co powinien zawierać?
Inwestycja budowlana nad wodą a obszar chronionego krajobrazu
Inwestycja budowlana nad wodą daje wiele korzyści. Jednak nie każda działka może być zabudowana. Czy władze samorządowe mogą zakazać budowy nad wodą? Czym jest obszar chronionego krajobrazu i co w sytuacji, gdy chcemy tam zlokalizować naszą inwestycję?
Dotacje na gospodarowanie wodami opadowymi
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozdysponuje 200 milionów złotych z Funduszu Spójności na systemy gospodarowania wodami opadowymi w miastach. O dotacje będą mogły ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego w terminie od 30 kwietnia do 31 sierpnia 2018 r.